fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Służby mundurowe

Hakerzy ochotnicy bronią Polski w sieci

123RF
Ruszyła działalność ochotniczej grupy hakerów dbającej o bezpieczeństwo Polski w sieci. O tym, jak ją wykorzystać, myśli rząd.

W weekend w warszawskiej Cytadeli odbędą się pierwsze w Polsce szkolenia cyberobrony terytorialnej. Wezmą w nich udział przedstawiciele największych organizacji paramilitarnych, a zajęcia poprowadzą m.in. eksperci Polskiej Obywatelskiej Cyberobrony. To jak dotąd najmocniej widoczny przejaw działania organizacji, o której powstaniu informowaliśmy przed rokiem.

Zapowiedź powołania ochotniczej cyberarmii padła podczas warszawskiej konferencji Security Case Study w 2015 r. Inicjatorem przedsięwzięcia jest Mirosław Maj, prezes Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń.

Podczas konferencji mówił, że w Polsce istnieje grupa patriotycznie nastawionych specjalistów wysokiej klasy, którzy mogliby pomóc w dbaniu o bezpieczeństwo w sieci. A to, że nie jest ono w Polsce właściwie chronione, wynika m.in. z raportów Najwyższej Izby Kontroli. Zdaniem izby, atakując infrastrukturę krytyczną, cyberprzestępcy mogliby zaszkodzić krajowi. Raporty działającego przy ABW Zespołu Reagowania na Incydenty Komputerowe mówią z kolei, że z roku na rok rośnie liczba cyberataków na administrację.

Po roku od inauguracji Polska Obywatelska Cyberobrona jest już stowarzyszeniem zatwierdzonym przez MON. Działa w niej ponad 30 ochotników. To nie tylko programiści, ale też m.in. menedżerowie, prawnicy i dziennikarze. Regularnie spotykają się za pomocą łącz informatycznych, bo nie wszyscy mieszkają w Polsce, a nawet w Europie.

– Weekendowe warsztaty mają dotyczyć głównie tego, czym jest wojna informacyjna i według jakiej metodyki jest prowadzona – mówi Mirosław Maj. Szkolenie współorganizuje Biuro ds. Utworzenia Obrony Terytorialnej MON. Wezmą w nim udział przedstawiciele organizacji, z których udziałem resort zamierza utworzyć Obronę Terytorialną (OT).

Czy oznacza to, że oddział hakerów wejdzie w skład OT, która ma się stać piątym rodzajem wojsk? Wątpliwości ma Mirosław Maj. – Nie sądzę, byśmy się stali organizacją na tyle liczną, by odgrywać znaczącą rolę w tej dużej strukturze – mówi.

Pewności nie ma też MON. – Ministerstwo zapowiadało, że cyberbezpieczeństwo będzie jednym z priorytetów, jednak wciąż nie przedstawiło katalogu zadań, jakie ma realizować Obrona Terytorialna – zauważa Stanisław Drosio ze Stowarzyszenia ObronaNarodowa.pl, jednej z liczących się organizacji paramilitarnych w kraju.

Miejsca dla Polskiej Obywatelskiej Cyberobrony szuka jednak też Ministerstwo Cyfryzacji, które zaprosiło ją do udziału w operacyjnej części Cyber Europe 2016. To największe na Starym Kontynencie cywilne ćwiczenia z ochrony cyberprzestrzeni.

– Być może dzięki tym ćwiczeniom uda się wypracować jakieś zasady wymiany informacji z Narodowym Centrum Cyberbezpieczeństwa – mówi Maj. – Niektórzy ochotnicy cyberobrony pracują w korporacjach i analizują dane, które z punktu widzenia ich firm są nieistotne, ale mają duże znaczenie dla bezpieczeństwa Polski – dodaje.

Jego zdaniem cyberarmia może też współpracować z powstającą Obroną Terytorialną, prowadząc szkolenia m.in. z bezpieczeństwa w komunikacji. Liczy na nie Stowarzyszenia ObronaNarodowa.pl.

– Cyberbezpieczeństwo to bardzo ważny element obrony terytorialnej. Mamy specjalistów w tej dziedzinie, jednak poziom kadr Polskiej Obywatelskiej Cyberobrony jest naprawdę wysoki. Jeśli będziemy współpracować, efekt synergii mamy murowany – mówi Stanisław Drosio.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA