fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Służby mundurowe

Dziwne zarzuty dla byłego szefa CBA

Mariusza Kamińskiego.
Fotorzepa, Jerzy Dudek
Paweł Wojtunik z zarzutami, za które grozi mu do dziesięciu lat więzienia, i bez żadnych środków zapobiegawczych.

Były szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego Paweł Wojtunik zarzuty niedopełnienia obowiązków usłyszał w czwartek w krakowskiej prokuraturze. Zdaniem śledczych miał zaniechać złożenia zawiadomienia w sprawie dyrektora stołecznej delegatury CBA, który (w latach 2009–2011) okradał Biuro – przez co miał mu przysporzyć korzyści. Szkopuł w tym, że Wojtunik zawiadomił prokuraturę o malwersacjach finansowych Roberta G. – w efekcie były dyrektor jest dziś oskarżony przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie i czeka na proces.

– Zarzuty są absurdalne. Nikomu nie przysporzyłem żadnej korzyści. I to ja złożyłem zawiadomienie do prokuratury na ówczesnego dyrektora warszawskiej delegatury CBA. Natychmiast gdy powziąłem informację, że mogło dojść do przestępstwa – mówi nam Paweł Wojtunik.

Czytaj także: Wojtunik: CBA stygmatyzuje polityków opozycji

Szczegóły patologii w warszawskiej CBA opisał w 2015 r. tygodnik „wSieci". Znajdujący się w tarapatach finansowych Robert G. miał kazać swojemu kierowcy wypłacać z kasy CBA po kilka tysięcy złotych i przynosić mu do ręki. Gdy sprawa wyszła na jaw, Wojtunik zdjął go ze stanowiska, a G. uciekł na zwolnienie lekarskie. Wkrótce odszedł na emeryturę.

Wojtunik miał też, zdaniem prokuratury, zniszczyć w kwietniu 2012 r. dokumenty obciążające G. – usłyszał więc też zarzut w tym zakresie. O jakie dokumenty chodzi, nie wiadomo.

Jak ustaliła „Rzeczpospolita", zawiadomienie Wojtunika m.in. dotyczące G. trafiło do Prokuratury Okręgowej w Warszawie w czerwcu 2014 r. Śledztwo ruszyło miesiąc później. – Zawiadomienie złożył szef CBA. Jego zakres nie dotyczył wszystkich wątków ujawnionych w śledztwie – mówi Łukasz Łapczyński z warszawskiej prokuratury.

Jesienią 2015 r. prokuratura postawiła G. zarzut przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej i osobistej – wynika z odpowiedzi prok. Łapczyńskiego. G. miał się dopuścić nadużyć finansowych jako wicedyrektor zarządu operacyjno-śledczego CBA i potem szef delegatury (w latach 2010–2011). W końcu 2015 r. akt oskarżenia przeciwko G. trafił do sądu.

Jednak Prokuratura Regionalna w Krakowie uważa, że Wojtunik zwlekał ze złożeniem doniesienia.

Biuro prasowe CBA w czwartek wydało komunikat, z którego wynika, że Wojtunik „poinformował prokuraturę tylko o niektórych czynach popełnionych przez Roberta G. dopiero po trzech latach, kiedy zostały one ujawnione już w mediach". Robert G. odszedł więc na emeryturę, „pobierając wysoką odprawę (100 tys. zł netto), nie został nawet ukarany dyscyplinarnie" – podało CBA.

Zarzut dla Wojtunika tak skonstruowano, by za niedopełnienie obowiązków groziło mu do dziesięciu lat więzienia – a nie do trzech lat, jak za „zwykłe" przestępstwo urzędnicze. Jak to możliwe? Prokuratura przyjęła, że będąc szefem CBA, nie dopełnił on obowiązku „dla osiągnięcia korzyści osobistej lub majątkowej przez Roberta G. Jeśli w grę wchodzi korzyść (art. 231 § 2 kk), to automatycznie urzędnicze przestępstwo jest traktowane surowiej.

Były szef CBA uważa, że po wspomniany paragraf sięgnięto z rozmysłem. – To potwierdza moją opinię, że jest to skoordynowana zemsta i próba zniszczenia mnie, zabrania mi emerytury i mieszkania służbowego – mówi Wojtunik.

Usłyszał zarzuty, choć przedstawił dokumenty, że chroni go unijny immunitet dyplomatyczny (jest doradcą premiera Mołdawii ds. antykorupcyjnych z ramienia UE). Prokurator uznał, że ten immunitet go nie chroni.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA