Służby mundurowe

O generale Kraszewskim zdecyduje minister Mariusz Kamiński

BBN
Niejawne dokumenty dotyczące gen. Kraszewskiego SKW przekazała do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów – ustaliła „Rzeczpospolita”.

Generał Jarosław Kraszewski, najbliższy wojskowy doradca prezydenta Andrzeja Dudy, któremu na początku grudnia SKW odebrała poświadczenie dostępu do informacji niejawnych, odwołał się od tej decyzji natychmiast po jej otrzymaniu 11 grudnia. Pisały o tym media.

Z komunikatu BBN wynikało, że w uzasadnieniu decyzji SKW nie zostały przedstawione jakiekolwiek powody odebrania dostępu do informacji niejawnych.

Generał zakwestionował decyzję SKW i wskazał na nieprawidłowości działania wojskowych służb specjalnych. Szerzej poinformował o tym RMF FM.

Z informacji, które uzyskaliśmy w BBN wynika, że SKW przekazała już dokumenty z niejawnego i jawnego postępowania do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Ma się z nimi zapoznać minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński. On też zgodnie z posiadanymi pełnomocnictwami od premiera będzie mógł podjąć decyzję o uchyleniu lub utrzymaniu decyzji SKW niekorzystnej dla generała. Na razie nie wiadomo kiedy to nastąpi. - Minister koordynator ma trzy miesiące na podęcie decyzji od momentu wpływu odwołania - powiedział nam Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb.

W przypadku niekorzystnej decyzji generał będzie mógł ją zaskarżyć do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Przypomnijmy, że sprawa generała Kraszewskiego stała się jednym z kluczowych punktów zapalnych w sporze pomiędzy Pałacem Prezydenckim i MON. Postępowanie sprawdzające wobec generała zostało wszczęte w czerwcu, od tego czasu miał on zawieszony dostęp do informacji niejawnych.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL