fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Służby mundurowe

F35A coraz bliżej? Polska wysłała zapytanie ofertowe

MSgt John Nimmo Sr./Departament Obrony USA
Szef MON Mariusz Błaszczak poinformował, że dziś wysłano do Stanów Zjednoczonych zapytanie ofertowe w sprawie zakupu 32 samolotów F35A.

- Myśliwce 5 generacji już na horyzoncie. Dziś wysłaliśmy zapytanie ofertowe (LOR) do naszych amerykańskich partnerów w sprawie zakupu 32 samolotów F35A wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym. Najwyższy czas zastąpić postsowiecki sprzęt najnowocześniejszymi myśliwcami! - napisał na Twitterze Mariusz Błaszczak.

W kwietniu agencja Reutera poinformowała, że Stany Zjednoczone rozważają rozszerzenie sprzedaży najnowszych myśliwców F-35 produkowanych przez Lockheed Martin do pięciu kolejnych krajów, w tym Rumunii, Grecji, Hiszpanii i Polski. Tak miałoby wynikać z pisemnego raportu przedstawiciela amerykańskiego Departamentu Obrony Mathiasa Wintera dla Izby Reprezentantów, do którego dotarła agencja Reutera.

Najnowszy polski Plan Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP (obowiązuje do 2026 r.) podpisany przez ministra obrony Mariusza Błaszczaka w marcu tego roku wymienia pozyskanie samolotów bojowych 5. generacji jako pierwszoplanowe zadanie. Nowoczesne samoloty wielozadaniowe miałyby pilnie zastąpić zużyte i coraz bardziej awaryjne myśliwce rosyjskiej konstrukcji.

Polska do 2026 r. wyda na nowy sprzęt i inwestycje związane z modernizacją Sił Zbrojnych 185 mld zł .

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA