Służby mundurowe

Wojsko otwiera się na transseksualistów

Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Przygotowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej projekt zakłada, że transseksualizm nie będzie znajdował się na liście schorzeń i ułomności.

Pod koniec 2017 roku Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie orzekania o zdolności do czynnej służby wojskowej. Dokument przygotowało Ministerstwo Obrony Narodowej. Obecny dokument w tej sprawie pochodzi z 2004 roku.

Jedna ze zmian dotyczy dostosowania przepisów do wytycznych raportu na temat Polski przygotowanego przez Europejską Komisję przeciwko Rasizmowi i Nietolerancji (ECRI).

Ostatni raport dotyczący Polski zawierał kilka zaleceń. Do tej pory osoby transseksualne po badaniu lekarskim otrzymywały kategorię E - trwałą i całkowitą niezdolność do czynnej służby wojskowej. 

Nowy projekt zakłada, że transseksualizm nie będzie dłużej widniał w wykazie chorób i ułomności branych pod uwagę przy ocenie fizycznej i psychicznej zdolności do czynnej służby wojskowej.

Osoby transseksualne mogą służyć w Bundeswehrze. Od 1 stycznia do armii mogą wstąpić również transseksualiści w Stanach Zjednoczonych.

 

Źródło: Defence24

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL