fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Służby mundurowe

Transport czołgów z Ukrainy bez nadzoru

Ukraińskie czołgi T-64 BM "Bułat"
MAJ Neil Penttila, 7th Army Training Command Public Affairs [CC BY-SA 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/)], via Flickr
Lawety z pięcioma ukraińskimi czołgami wjechała do Polski i przejechała wiele kilometrów bez nadzoru polskich służb. Dopiero później policja objęła transport "dyskretną obserwacją" - informuje TVN24.

Do zdarzenia doszło na początku maja. Ukraińscy czołgiści jechali do Niemiec na zawody na amerykańskim poligonie Grafenwoehr Training Area na południu kraju. Kolumna lawet z pięcioma czołgami T-64BM wjechała bez przeszkód do kraju. - Papiery były w porządku, mieli odpowiednie zgody. Problem w tym, że nie było jakiegokolwiek nadzoru nad tym transportem. A powinien być objęty obserwacją na całej długości trasy - powiedział cytowany przez tvn24.pl, zastrzegający sobie anonimowość urzędnik MSWiA.

Policja nie została poinformowana o transporcie, choć reguluje to ustawa o zasadach pobytu wojsk obcych na terytorium RP. Zgodnie z przepisami policja powinna zostać poinformowana o ruchach wojsk "w przypadku potrzeby wsparcia działań przez Policję lub gdy przewiduje się zakłócenia w ruchu drogowym". Inne porozumienie z Żandarmerią Wojskową mówi, że ta ostatnia ma obowiązek informować policję o "przegrupowaniach większych lub żołnierzy lub sprzętu wojskowego".

TVN24 zapytał o sprawę Centrum Koordynacji Ruchu Wojsk. "Przedmiotowe przemieszczenie było realizowane przez przewoźnika cywilnego. W związku z powyższym, zgodnie z obowiązującymi procedurami, przewóz odbył się na podstawie udzielonej zgody dyplomatycznej - taką odpowiedź podpisał pułkownik Adam Słodczyk, szef szefostwa transportu i ruchu wojsk" - odpowiedziało Centrum.

Ukraińcy na zawodach w Niemczech pojawili się po raz pierwszy, ich czołgi T-64BM były jednak najstarsze w stawce. Jak informuje strona altair.com.pl, zawody wygrali Austriacy przed Niemcami, Amerykanami i Francuzami. Polacy po awarii jednego z Leopardów zajęli ostatnie miejsce.

Źródło: tvn24, altair.com.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA