fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Służby mundurowe

Pierwszy taki serial. „Weterani. Wyrwani śmierci”

wim.mil.pl
FOKUS TV prezentuje poruszające historie uczestników misji w Afganistanie, którym udało się przeżyć. To 8-odcinkowy serial dokumentalny, ukazujący wojnę oczami polskich żołnierzy i lekarzy, którym udało się ich uratować.

Pomysłodawcą produkcji jest Jarosław Rybak, główny specjalista ds. komunikacji społecznej w Wojskowym Instytucie Medycznym. Z kolei pomysł mógł być zrealizowany, bo spodobał się Grzegorzowi Zasępie, który jest producentem serialu. Za reżyserię odpowiadają Monika Jargot i Agnieszka Krótki-Żmijewska.

Materiały do filmu Rybak zebrał podczas rozmów z weteranami, którzy przyjeżdżali do WIM na badania w ramach projektu „Afgan”, służącego poprawie bezpieczeństwa żołnierzy na misjach. Każdy z ośmiu odcinków serialu poświęcony jest historii jednego rannego żołnierza oraz lekarzom, którzy uratowali mu życie. Większość materiałów filmowych zrealizowano w WIM.

Pierwszy odcinek mogliśmy już oglądać 25 maja. Kpr. Jakuba Tynka 4 lipca 2012 roku został trafiony w szyję pociskiem z kałasznikowa. Kula przeszła pół centymetra od rdzenia kręgowego i 3 mm od tętnicy szyjnej. Uszkodziła m.in. klatkę piersiową, płuca, połamała żebra i wyszła między łopatkami.

Bohaterami serialu, oprócz samych weteranów są także medycy, którzy pracowali w szpitalach polowych w Afganistanie. To dzięki ich umiejętnościom i determinacji udało się uratować tak wielu ciężko rannych - pomagali nie tylko Polakom, ale i Afgańczykom, również talibom.

Ich doświadczenie zostało wykorzystane także później - już w Polsce.

Podczas wojny w Afganistanie życie straciło 44 polskich żołnierzy, a ponad 860 odniosło obrażenia.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA