Polacy wygrali 3:1 (26:28, 27:25, 25:19, 25;22). Najlepszym graczem spotkania został Bartosz Kurek, który zdobył 25 punktów.

Po łatwym zwycięstwie nad Tunezją 3:0, polscy siatkarze wiedzieli, że z Rosjanami czeka ich prawdziwa walka. I tak też było.

W ekipie "Sbornej" od zeszłego sezonu panował kryzys. W tym roku przegrali w Lidze Światowej jedenaście z dwunastu meczów. Spadliby nawet do drugiej dywizji, gdyby nie zmiana formuły rozgrywek. Już jednak w pierwszym meczu w Pucharze Świata - przeciwko Wenezueli, widać było ich dawną siłę.

Zwłaszcza, że na ławce trenerskiej usiadł znowu Władimir Alekno, a do drużyny wrócił Siergiej Tietuchin. Szkoleniowiec, który doprowadził Rosję do złotego medalu londyńskich igrzysk, tym razem znowu zaskoczył. Na ataku ustawił Dmitrija Muserskiego, a na przyjęciu Maksima Michajłowa.

Ostatnie statystyki stawiały Polaków w roli faworyta. Pod wodzą Stephana Antigi biało-czerwoni nie przegrali żadnego spotkania z Rosją, odnieśli teraz siódme zwycięstwo z rzędu. Po raz ostatni "Sborna" pokonała Polskę w ćwierćfinale turnieju olimpijskiego w Londynie. Mecz zakończył się wynikiem 3:0, a Rosjanie później zdobyli pierwsze od 1980 roku olimpijskie złoto.

W środę każdy z setów zaczynał się podobnie - walka punkt za punkt. Polacy potrafili jednak wypracowywać sobie kilkupunktową przewagę. W pierwszej partii było to 14:11, a później 21:17. Rywale nie radzili sobie z silną zagrywką Bartosza Kurka, a także z jego atakami. Zresztą atakujący Asseco Resovii Rzeszów był najlepszym siatkarzem na boisku. Mylił się rzadko i potrafił nawet z trudnych piłek zdobywać punkty.

Mistrzowie świata prowadzili już 24:20 i wydawało się, że nikt nie jest w stanie zabrać im zwycięstwa. Wszystko zaczęło się komplikować po nieudanej zagrywce Piotra Nowakowskiego. Później serwował Aleksander Butko i zaczęło być pod górkę. Cztery błędy w przyjęciu i zrobił się remis 24:24. Trzy słabsze zagrania Grzegorza Łomacza sprawiły, że Polacy przegrali 26:28.

Drugą partię od początku grał Michał Kubiak. Narzekający na ból w kolanie przyjmujący pokazał się jednak z bardzo dobrej strony i nie było po nim widać jakichkolwiek dolegliwości. Pozostał na parkiecie już do końca. Prawdziwe show zaserwował jednak polskim kibicom Kurek, który punkty zdobywał już nie tylko w ataku i serwisem, a także blokiem.

I to właśnie on uratował pierwszą piłkę setową. Doprowadził do 24:24. Później było już bardziej nerwowo. Sędziowie przy kolejnej decydującej piłce, pokazali na aut, a to oznaczało zwycięstwo Rosjan 26:25. Antiga poprosił jednak o wideoweryfikację. Słusznie. Piłka była w boisku, a kolejne dwa punkty padły łupem biało-czerwonych.

Trzeci set to przede wszystkim kontuzja Grzegorza Łomacza. Rozgrywający Cuprum Lubin musiał zejść z parkietu przy stanie 9:6. Pojawił się Fabian Drzyzga i poprowadził Polaków do zwycięstwa 25:19. W czwartej partii po raz pierwszy w Japonii na parkiet wszedł Marcin Możdżonek i odegrał ważna rolę.

Biało-czerwoni przegrywali już 13:16, by później świetną postawą w obroni i bloku doprowadzić do 19:17. Decydującą partię wygrali do 22.

"Ten mecz można opisać w wielu słowach. Była wymiana ciosów, emocjonujące końcówki i zwroty akcji. Nie nastawialiśmy się na szybkie i łatwe spotkanie, dlatego nie jesteśmy zaskoczeni" - podkreślił Możdżonek.

W czwartek biało-czerwoni zmierzą się z Argentyną, która na koncie ma dwie wygrane - z Iranem (3:1) i Wenezuelą (3:2). Mecz z Polską rozpocznie się o godz. 8.10 czasu warszawskiego.

W ciągu 16 dni systemem każdy z każdym 12 drużyn walczy o dwie przepustki na przyszłoroczne igrzyska w Rio de Janeiro. To pierwszy turniej, który jest także kwalifikacją olimpijską.

 

Składy

Polska: Bartosz Kurek, Mateusz Mika, Rafał Buszek, Mateusz Bieniek, Piotr Nowakowski, Grzegorz Łomacz i Paweł Zatorski (libero) oraz Michał Kubiak, Dawid Konarski, Fabian Drzyzga, Marcin Możdżonek.

Rosja: Dmitrij Muserski, Aleksander Butko, Artem Wołwicz, Siergiej Tietuchin, Ilia Własow, Maksim Michajłow, Aleksiej Obmoczajew (libero) oraz Dmitrij Ilinych, Iljas Kurkajew, Siergiej Grankin, Jewgienij Siwożelez, Aleksander Ianutow (libero).