Sezon w Europie został przerwany przez wybuch epidemii koronawirusa, dlatego CEV zmieniła zasady przyznawania prawa gry w europejskich pucharach. Miejsca w fazie grupowej Ligi Mistrzów każda federacja dostanie na podstawie rankingu - Polska, dzięki wysokiej pozycji, ma trzy miejsca w rozgrywkach mężczyzn (będą to: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, VERVA Warszawa ORLEN Paliwa oraz PGE Skra Bełchatów) i dwa w kobiecych (Grupa Azoty Chemik Police i Developres SkyRes Rzeszów).

Dodatkowo, w nadchodzącym sezonie każda z krajowych federacji będzie mogła wystawić jeden klub w kwalifikacjach, jeśli spełnia on określone warunki: uczestniczył w rozgrywkach LM w ostatnich dwóch sezonach i w przerwanym sezonie zajął miejsce w pierwszej piątce. W Polsce taka zmiana dotyczy siatkarzy Jastrzębskiego Węgla oraz siatkarek ŁKS Commercecon Łódź.

CEV wprowadziła też procedury zabezpieczające rozgrywki, jeśli sytuacja epidemiczna w Europie uległaby pogorszeniu. W kwalifikacjach do Ligi Mistrzów będzie można rozegrać oba mecze danej rundy w jednym miejscu, jeśli jedna z drużyn nie mogłaby podróżować lub zorganizować spotkania. Możliwy będzie też walkower, który będzie skutkował przeniesieniem przegranej drużyny do Pucharu CEV. W fazie grupowej można będzie przyznać walkower ze względu na „siłę wyższą” i rozegrać zamiast pojedynków u siebie i na wyjeździe, a także uznania klasyfikacji grupowej za końcową, jeśli nie będzie można dokończyć tej fazy rozgrywek.

Formuła Ligi Mistrzów będzie taka sama jak w poprzednich sezonach: u kobiet i mężczyzn zagra po 20 zespołów, podzielonych na pięć grup. Do ćwierćfinałów awansują zwycięzcy i potrzy najlepsze drużyny z drugich miejsc. Finały zaplanowano na 1 maja w Berlinie.