Polska-Hiszpania 3:0. Polscy siatkarze w ćwierćfinale mistrzostw Europy

Polscy siatkarze bez problemu pokonali Hiszpanów 3:0 (25:18, 25:13, 25:16) i awansowali do ćwierćfinału mistrzostw Europy. W walce o półfinał Polacy zmierzą się z Niemcami.

Aktualizacja: 22.09.2019 08:57 Publikacja: 21.09.2019 20:12

W fazie grupowej Polacy odnieśli pięć zwycięstw. Biało-Czerwoni pokonali kolejno Estonię, Holandię, Czechy, Czarnogórę oraz Ukrainę i z bilansem setów 15:1 zajęli pierwsze miejsce w grupie D. Hiszpania radziła sobie na turnieju gorzej, do 1/8 finału mistrzostw Europy weszła z czwartego miejsca w grupie B.

Selekcjoner Vital Heynen wysłał do boju ten sam skład, który rozpoczął mecz z Ukrainą. Na boisko w Apeldoorn wyszli podstawowi gracze kadry: Maciej Muzaj, Wilfredo Leon, Fabian Drzyzga, Piotr Nowakowski, Michał Kubiak, Mateusz Bieniek i Paweł Zatorski (libero).

Mistrzowie świata wyszli na prowadzenie 2:0, by dzięki dobrej grze m.in. Muzaja szybko zwiększyć przewagę do czterech "oczek". Hiszpanie odrabiali straty dobrze blokując. Polacy odskoczyli rywalom, gdy w polu zagrywki stanął Leon. Później Hiszpanie znów starali się doprowadzić do remisu i znów ich marzenia rozwiał Leon. Pierwszego seta Biało-Czerwoni wygrali zdecydowanie 25:18.

Na początku drugiej partii Hiszpanie wyszli na jednopunktowe prowadzenie, na tablicy wyników było 2:3 dla rywali Polaków. Wtedy podopieczni Heynena rozpoczęli prawdziwy koncert gry i zdobyli siedem punktów z rzędu. Ponownie w ataku i na zagrywce błyszczał Leon, świetnie rozgrywał Drzyzga. Hiszpanie odrobili kilka punktów, ale nie byli w stanie nawiązać równorzędnej walki. Mistrzowie świata dominowali. Po dwóch z rzędu punktach zdobytych przez Bieńka było 16:8. Hiszpanie się mylili, a ich błędy były bezlitośnie wykorzystywane. Punkt za punktem zdobywał Leon, na którego w sobotę nie było mocnych. Bezradność rywali Polaków ukazuje wynik drugiego seta - 25:13 dla Biało-Czerwonych.

W trzecim secie Polacy wyszli na prowadzenie 4:0, szybko i bez problemu powiększając przewagę do siedmiu "oczek". Oba zespoły dzieliła różnica klas. Mimo bezpiecznej przewagi, Vital Heynen nie wprowadził na boisko drugiej szóstki, co uczynił w poprzednim spotkaniu, zaczął jednak sukcesywnie dokonywać zmian.

Biało-Czerwoni byli skuteczni w serwisie, w ataku i w bloku. Przy stanie 17:8 nadzieję na odwrócenie losów pojedynku mogli mieć tylko najbardziej zagorzali kibice Hiszpanii. Jeśli jednak liczyli na cud, to się rozczarowali. Choć Colito zaserwował nie do obrony, przewaga mistrzów świata wzrosła do 10 punktów. Selekcjoner Hiszpanów wpuścił na boisko rezerwowych, którzy też nie byli w stanie zatrzymać polskich mistrzów. Ostatecznie Polacy wygrali trzeciego seta 25:16, a cały mecz 3:0.

W poniedziałek w ćwierćfinale Polacy zmierzą się z Niemcami, którzy w 1/8 po zaciętym pojedynku pokonali Holendrów 3:1 (25:17, 25:22, 30:32, 25:23).

Polska - Hiszpania 1:0 (25:18, 25:13, 25:16)

Polska: Maciej Muzaj, Wilfredo Leon, Fabian Drzyzga, Piotr Nowakowski, Michał Kubiak, Mateusz Bieniek i Paweł Zatorski (libero)