fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Projekt ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa PiS w Sejmie

W środę do sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka, trafi projekt zmian w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym - zapowiedziała Joanna Lichocka, posłanka Prawa i Sprawiedliwości.

W środę do sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka, której przewodzi Stanisław Piotrowicz (PiS) trafi projekt zmian w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym - zapowiedziała Joanna Lichocka, posłanka Prawa i Sprawiedliwości.

"Projekt powinien trafić do Sejmu we wtorek" - powiedział wcześniej Terlecki dziennikarzom po posiedzeniu Konwentu Seniorów. Zapewnił, że posłowie będą mieli czas, aby się z nim zapoznać. Jak ocenił, "będzie okazja, aby wszystkie siły polityczne wypowiedziały swojego zdanie na ten temat".

Terlecki przekonywał, że kwestia TK powinna zostać zamknięta do Świąt Bożego Narodzenia.

Szef klubu PO Sławomir Neumann poinformował dziennikarzy, że na Konwencie Seniorów nie zapadły żadne decyzje dotyczące projektu ustawy o TK. "Jedyny pewnik jest taki, że w środę rano jest Konwent Seniorów, gdzie pewnie dostaniemy nowe projekty ustaw, żeby rozszerzyć porządek obrad, ale jakie to będą projekty ustaw, jest to okryte nutką tajemnicy. Spodziewać się można wszystkiego" - zaznaczył.

O przyspieszeniu zmian w Trybunale pisaliśmy dzisiaj rano na rp.pl

Wczoraj poseł PiS Jacek Sasin mówił w TVN24, że projekt trafi pod obrady Sejmu na rozpoczynającym się posiedzeniu i że będzie w nim zapis o obowiązku rozpatrywania spraw przez TK w pełnym składzie. Także według posła PiS Maksa Kraczkowskiego możliwe jest, że Sejm zajmie się projektowaną nowelizacją już dziś lub w środę.

"Wrzutki poselskiej" w postaci projektu dot. zmian w Trybunale spodziewa się na zaplanowanym posiedzeniu Konwentu Seniorów lider Nowoczesnej Ryszard Petru.

- Zwracałem już kolegom z PiS uwagę, że jeśli będziemy w takim szybkim tempie przyjmować tak poważne dla państwa ustawy (...), to pewnego dnia wysadzą naszą ojczyznę w powietrze - stwierdził w poniedziałek. Dodał, że podczas prac nad istotnymi projektami powinny odbywać się konsultacje międzyresortowe, społeczne oraz powinny powstawać i być wykorzystywane ekspertyzy.

Powołanie Nadzwyczajnej Komisji Dialogu, w ramach której głos zabraliby m.in. eksperci - to propozycja rozwiązania obecnego pata konstytucyjnego, jaką we wtorek złożył lider Nowoczesnej Ryszard Petru podczas spotkania z prezydenckimi ministrami.

Petru mówił, że "Ważne by było inne miejsce, niż tylko parlament, aby ten konflikt rozwiązać".

Źródło: tvn24.pl, pap
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA