fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Sędzia oszukiwał na "kilometrówce"? Decyzja Sądu Najwyższego

Fotorzepa, Michał Walczak
Sąd Najwyższy odmówił wyrażenia zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej sędziego Andrzeja Janowskiego z Sądu Rejonowego w Szczytnie, i przywrócił go do pełnienia czynności służbowych - informuje portal olsztyn.com.pl.

Portal przypomina, że sędzia Andrzej Janowski w 2009 r. otrzymał zgodę prezesa Sądu Okręgowego w Olsztynie na zamieszkiwanie w innej miejscowości niż siedziba sądu, w której orzeka, czyli w Iławie. W związku z tym w latach 2009-2018 co miesiąc składał do Prezesa Sądu Rejonowego w Szczytnie wnioski o zwrot poniesionych kosztów przejazdów do pracy i z pracy na trasie Iława-Szczytno. Jednak po jakimś czasie okazało się, że pieniądze pobierał niesłusznie, bo nie mieszkał w tym czasie w Iławie.

Rzecznik dyscyplinarny wszczął postępowanie wobec Janowskiego, uznając, że sędzia miał uzyskać nienależne świadczenia w kwocie łącznej co najmniej 42 254,98 zł, czym uchybił godności sprawowanego urzędu.

Sąd Dyscyplinarny przy Sądzie Apelacyjnym w Białymstoku zgodził się na pociągnięcie sędziego do odpowiedzialności karnej. W ubiegłym tygodniu na skutek zażalenia sędziego Janowskiego, decyzję tę zmienił Sąd Najwyższy.

Źródło: olsztyn.com.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA