W ubiegły piątek Przemysław Radzik - Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych postawił zarzuty dyscyplinarne Sędziom: Krystianowi Markiewiczowi, Monice Ciemiędze, Monice Frąckowiak, Katarzynie Kałwak i Bartłomiejowi Staroście w związku z uchybieniem godności urzędu, które miało polegać na "świadomym ignorowaniu przez tych sędziów ustawowego obowiązku stawiennictwa na wezwanie i złożenia zeznań w charakterze świadków i innych deliktów dyscyplinarnych".

W wydanym w czwartek stanowisku Zarząd Stowarzyszenia Sędziów "Iustitia" zwraca uwagę, że wezwania skierowane do Sędziów dotyczą m. in. „afery hejterskiej" oraz wątków z nią związanych. W sprawie tej Sędziowie Markiewicz, Ciemięga, Kałwak, Frąckowiak i Starosta są pokrzywdzonymi, albowiem to przeciwko nim podejmowane były tzw. działania hejterskie, mające na celu zniesławienie, znieważenie, nękanie. - Postawienie zarzutów dyscyplinarnych wymienionym wyżej Sędziom świadczy o dalszym ich szykanowaniu - podkreśla "Iustitia".

Stowarzyszenia przypomina, że złożyło w Prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia czynów zabronionych przez osoby wskazywane przez media jako zaangażowane w tzw. „aferę hejterską" oraz współpracujące z takimi osobami. W zawiadomieniu tym pojawiają się również nazwiska Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych Piotra Schaba oraz jego zastępców: Michała Lasoty oraz Przemysław Radzika.

- W tej sytuacji uważamy, że Rzecznik Dyscyplinarny Sędziów Sądów Powszechnych Piotr Schab oraz jego zastępcy Michał Lasota oraz Przemysław Radzik powinni wyłączyć się od podejmowania jakichkolwiek czynności w sprawie tzw. „afery hejterskiej" - czytamy w stanowisku.

Jednocześnie "Iustitia" zwraca uwagę na brak właściwości rzeczowej Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych do prowadzenia jakichkolwiek innych czynności w odniesieniu do Moniki Ciemięgi, Moniki Frąckowiak, Katarzyny Kałwak, Bartłomieja Starosty - Sędziów sądów rejonowych oraz Krystiana Markiewicza - Sędziego sądu okręgowego, nie będących prezesami ani tez wiceprezesami tych sądów. - Rzecznikami właściwymi do prowadzenia ww. czynności są zastępcy rzecznika dyscyplinarnego działający przy sądzie okręgowym oraz zastępca rzecznika dyscyplinarnego działający przy sądzie apelacyjnym - wskazano.