Powyższa kwestia wielokrotnie była już przedmiotem dyskusji na różnych szczeblach. Tym razem zaniepokojenie utrzymującym się od wielu lat brakiem waloryzacji i niskim poziomem wynagrodzeń asystentów sędziego, urzędników i innych pracowników sądów powszechnych wyrazili słupscy sędziowie.

Ich zdaniem, obecny poziom płac tych grup pracowniczych nie odzwierciedla godności sprawowanego przez nich urzędu. Poziom otrzymywanego uposażania nie jest adekwatny do stawianych wymogów odnośnie wykształcenia i kwalifikacji. Większy zakres obowiązków będący wynikiem wdrażania nowych procedur i różnorodnych programów elektronicznych wymaga poszerzania kompetencji i wiąże się z coraz większą odpowiedzialnością oraz nakładem pracy.

- Praca urzędników sądowych jest jednym z podstawowych elementów pozwalających na zapewnienie faktycznej realizacji prawa do sądu, które przysługuje każdemu obywatelowi. To praca tych grup pracowniczych pozwala na prawidłowe funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości. Zamrożenie waloryzacji płac ma charakter stałej praktyki, co wywiera negatywny wpływ na funkcjonowanie sądownictwa i rodzi coraz większe niezadowolenie. Brak pozytywnych perspektyw finansowych zmusza pracowników do poszukiwania lepiej płatnej pracy, narażając na utratę wykwalifikowanej kadry urzędniczej, bowiem nie można oczekiwać od pracowników, że będą wykonywać coraz bardziej wymagającą pracę za coraz niższą rzeczywistą płacę - czytamy w uchwale Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Okręgu Słupskiego z 2 października br.

- Solidaryzując się z pracownikami oraz z działaniami podejmowanymi przez Zgromadzenia Ogólne innych okręgów wyrażamy niepokój i uważamy, że obecna sytuacja jest rażąco krzywdząca i niesprawiedliwa. Uważamy za konieczne podjęcie przez władzę wykonawczą i ustawodawczą stosownych i szybkich działań zmierzających do poprawy sytuacji płacowej asystentów sędziego, urzędników i innych pracowników sądów powszechnych - podkreślili sędziowie.