Pomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej nadzorował śledztwo, prowadzone przez Centralne Biuro Śledcze Policji, dotyczące handlu bronią i amunicją bez zezwolenia oraz nielegalnego posiadania broni i amunicji. Prokurator ustalił, iż jednym z nielegalnych nabywców broni był syn sędzi Sądu Rejonowego w Olsztynie, Beaty K. W związku z tym, prokurator wydał postanowienie o żądaniu wydania pistoletu marki Walter P-22 oraz innych przedmiotów mogących stanowić dowód w sprawie nielegalnego nabycia broni przez jej syna. Postanowienie obejmowało także przeszukanie mężczyzny, zajmowanych przez niego pomieszczeń oraz jego pojazdów.

W dniu realizacji sędzia K. okazała funkcjonariuszom CBŚP legitymację sędziowską i uniemożliwiła im przeprowadzenie zleconej przez prokuratora czynności. Powoływała się na przysługujący jej immunitet.

Teraz Beata K. została oskarżona o uniemożliwienie funkcjonariuszom przeprowadzenia czynności. Zdaniem prokuratur celem działania sędzi była pomoc synowi w uniknięciu odpowiedzialności karnej z tytułu popełnienia przestępstwa polegającego na nielegalnym posiadaniu broni i amunicji.

Ogłoszenie zarzutów Beacie K. i skierowanie przeciwko niej aktu oskarżenia do sądu było możliwe po uzyskaniu udzielonego uchwałą Sądu Najwyższego z 1 sierpnia 2019 r. zezwolenia na pociągnięcie sędzi do odpowiedzialności karnej.

Beacie K. grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.