Od niemal czterech lat sfery publicznej dotknęło wiele zmian wynikających z woli zwycięskiej większości rządowej. Odczuły je w zasadzie wszystkie instytucje życia publicznego, w tym wymiar sprawiedliwości. Sądy stały się przy tym jednym z centralnych punktów sporu. Główny temat dyskusji dotyczył konstytucyjności wprowadzanych nowelizacji oraz wynikających z nich zagrożeń dla odrębności i niezależności władzy sądowniczej oraz gwarancji niezawisłości sędziów. W dyskursie publicznym nie występuje natomiast problem wpływu zmian legislacyjnych na bieżące funkcjonowanie sądów. A jest oczywiste, że tak głęboka ingerencja w ustrój władzy sądowniczej musi przekładać się i przekłada na codzienne życie sądowe.
Nie zamierzam podejmować kolejnych rozważań o konstytucyjności działań władzy wykonawczej i ustawodawczej. Zwrócę tylko uwagę na ich wpływ na pracę sądów. Rozważenia także wymagają konsekwencje w przyszłości i istota zachodzących zjawisk....
Dostęp do najważniejszych treści z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.