fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Sędzia Marek Zubik napisał do Julii Przyłębskiej ws. wniosku Ziobry

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Sędzia Trybunału Konstytucyjnego prof. Marek Zubik wysłał do Julii Przyłębskiej pismo, w którym prosi o jak najszybsze rozpatrzenie sprawy z wniosku Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry, która uniemożliwia mu orzekanie w Trybunale Konstytucyjnym - informuje portal Onet.pl.

Na początku lipca sędziowie Leon Kieres, Piotr Pszczółkowski, Małgorzata Pyziak-Szafnicka, Stanisław Rymar, Piotr Tuleja, Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz i Marek Zubik wysłali do Julii Przyłębskiej pismo, w którym wskazywali na nieprawidłowości w kształtowaniu składów orzekających w TK. W odpowiedzi prezes TK stwierdziła, że działa zgodnie z ustawą. Teraz sędzia Zubik wystosował kolejne pismo do Przyłębskiej w tej sprawie.

Sytuacja bierze swój początek we wniosku Prokuratora Generalnego o zbadanie zgodności z konstytucją uchwały ws. wyboru trzech sędziów do TK. Chodzi o Marka Zubika, Stanisława Rymara i Piotra Tuleje. Mimo że sprawa wpłynęła do TK półtora roku temu, nadal nie została rozstrzygnięta. Przewodniczącą składu orzekającego ws. trzech sędziów jest Julia Przyłębska.

W piśmie, którego kopię otrzymał Onet, Prof. Zubik przypomina, że prezes TK użyła wobec niego słów "sędzia niepełniący funkcji orzeczniczych". "W mojej ocenie, sformułowanie to w takiej postaci może wprowadzać czytelnika w błąd. Czuję się zatem w obowiązku zareagować" - pisze prof. Zubik.

"Prawdą jest, że od stycznia 2017 roku nie wziąłem udziału w wydaniu orzeczenia przez TK. Pragnę jednak przypomnieć, że kwestia ta nie bierze się znikąd. Podstawowy problem prawny związany jest z wnioskiem Prokuratora Generalnego z 11 stycznia 2017 roku. We wniosku tym Prokurator Generalny kwestionuje ważność m.in. mojego wyboru na sędziego Trybunału Konstytucyjnego, dokonanego w 2010 roku" - tłumaczy Zubik.

Dalej sędzia pisze, że w związku z wnioskiem Zbigniewa Ziobry wyłączono go z orzekania w niemal 20 sprawach. Wniosek Prokuratora Generalnego stanowi bowiem "obiektywną okoliczność wyłączającą bezstronność" sędziego Zubika. "Choć dla oddania pełnego obrazu sytuacji muszę dodać, że dokonując takich zmian (w składach orzekających - red.), o tę okoliczność nigdy mnie nawet nie pytano" - pisze sędzia.

Zubik w swoim piśmie apeluje do Przyłębskiej o jak najszybsze zajęcie się sprawą. Profesor podkreśla też, że chociaż nie orzeka, to przygotowuje projekty rozstrzygnięć i przedstawia swoje stanowiska na naradach w TK.

"Nie mam wątpliwości, że sytuacja z jaką obecnie mamy miejsce nie jest zwykła. Te jednak okoliczności są ode nie niezależne, choć - przy właściwie rozumianej trosce o dobro wspólne - mogłyby być przezwyciężone m.in. w wyniku rozpoznania sprawy" z wniosku Ziobry - uważa profesor.

Źródło: Onet.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA