fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

#RZECZoPRAWIE - Irena Kamińska: Nigdy nie było tak ostrego ataku na sądy

Irena Kamińska
rp.pl
Wszystko sprawia wrażenie, że intencją władzy wykonawczej jest podporządkowanie sobie władzy sądowniczej – mówiła w piątkowym programie #RZECZoPRAWIE sędzia Irena Kamińska.

Prowadzący piątkowy program #RZECZoPRAWIE Tomasz Pietryga pytał sędzię Irenę Kamińską, prezes stowarzyszenia sędziów Themis o planowane zmiany w sądach. Jedną z nich jest publikacja oświadczeń majątkowych sędziów.

Kamińska przyznała, iż sędziowie protestowali wobec początkowego kształtu ustawy, który zakładał, że oświadczenia będą ukazywać się w internecie i będą powszechnie dostępne. Ostatnia wersja projektu uspokoiła jednak środowisko. Jak napisaliśmy na łamach „Rz", obywatel, który zechce poznać stan konta sędziego, będzie musiał złożyć w tej sprawie wniosek. Dopiero potem dostanie informację.

- Przeciwko takiej wersji środowisko sędziowskie nie będzie protestowało – zapewniła Irena Kamińska.

Zdecydowanie więcej zastrzeżeń sędzia miała do nie powołania przez prezydenta Andrzeja Dudę sędziów nominowanych przez Krajową Radę Sądownictwa.

Zdaniem Ireny Kamińskiej ten precedens niszczy zasady konstytucyjne. - To postanowienie całkowicie podważa zasadę zaufania obywatela do państwa. Jeżeli prezydent ma prawo nie nominować kandydata bez żadnego uzasadnienia, powoduje to, że zagrożona jest niezawisłość sędziowska – mówiła sędzia.

Kamińska krytycznie odniosła się też do pomysłu obniżenia wieku przechodzenia sędziów w stan spoczynku. - To jest powtórzenie węgierskiego manewru Orbana. Nie służy to niczemu dobremu, tylko usunięciu doświadczonych sędziów – podkreśliła.

Podobnie sędzia odniosła się do pomysłu zakazu łączenia funkcji orzeczniczych z pracą na uczelni. - Ktoś kto prowadzi wykłady z prawa administracyjnego i jednocześnie orzeka, ma doświadczenia teoretyka i praktyka. To się przydaje zarówno przy orzekaniu, jak i na wykładach – mówiła Kamińska. Jej zdaniem dodatkowe zajęcia nie wpływa na pracę sędziów, bowiem muszą oni załatwić taką samą ilość spraw co inni sędziowie.

Odnosząc się do ostatnich wydarzeń wokół Trybunału Konstytucyjnego oraz planowanych zmian w wymiarze sprawiedliwości, Kamińska stwierdziła, iż „ nie stwarza to sędziom atmosfery spokoju i bezpieczeństwa, które są potrzebne do orzekania".

- Nigdy nie było tak ostrego ataku na sądy. Teraz wszystko sprawia wrażenie, że intencją władzy wykonawczej jest podporządkowanie sobie władzy sądowniczej – mówiła Irena Kamińska.

Irena Kamińska w #RZECZoPRAWIE

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA