KRS oceni pozostawienie sędziów w SN

Prezydent ma zasięgać opinii Krajowej Rady Sądownictwa przed decyzją, czy umożliwić sędziemu SN orzekanie po ukończeniu 65 lat.

Publikacja: 10.05.2018 07:21

KRS oceni pozostawienie sędziów w SN

Foto: Fotolia

Taką poprawkę PiS dodał pod koniec prac nad druga już nowelą obowiązującej od 3 kwietnia br. nowej ustawy o Sądzie Najwyższym.

Kwestia skrócenia z 72 do 65 lat wieku sędziów orzekających w SN, obok skrócenia kadencji I prezes SN, budziła najgorętszy spór w związku z nowymi przepisami o Sądzie Najwyższym.

Do 3 maja br. sędziowie SN, którzy ukończyli 65 lat, mogli wyrazić wolę pozostania na stanowisku sędziego, zwracając się za pośrednictwem I prezes SN do prezydenta. Sędziów SN jest aktualnie 73, a 65 lat ukończyło 27 z nich. 13 sędziów z tej grupy takie pisma złożyło, w tym sześciu z Izby Cywilnej. Prezes Izby Karnej Stanisław Zabłocki oświadczył, że chce orzekać, ale nie w trybie nowej ustawy, lecz konstytucyjnej zasady nieusuwalności sędziów.

Jak potwierdził „Rz" Krzysztof Michałowski z biura SN, wszystkie pisma – także Zabłockiego – sukcesywnie kierowano do prezydenta. Na razie nie ma odpowiedzi.

Wygląda na to, że oczekiwanie może się przedłużyć, bo nowa poprawka stanowi, że prezydent przed wyrażeniem zgody na dalsze zajmowanie stanowiska sędziego SN zasięga opinii Krajowej Rady Sądownictwa, która ma na jej wydanie 30 dni. W przypadku jego niedotrzymania uznaje się, że wydała pozytywną opinię. KRS ma brać pod uwagę interes wymiaru sprawiedliwości lub ważny interes społeczny, w szczególności racjonalne wykorzystanie kadr SN i obciążenie zadaniami poszczególnych izb SN.

Prezydent ma z kolei na decyzję trzy miesiące. Do czasu zakończenia procedury sędzia nadal orzeka. Zgoda na przedłużenie orzekania obowiązuje przez trzy lata.

Nowela ma wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia, ale musi ją jeszcze rozpatrzyć Senat i podpisać prezydent.

Ostanie poprawki i kluczowa zmiana noweli, czyli ograniczenie stosowania skargi nadzwyczajnej, mają ograniczyć zastrzeżenia Komisji Europejskich, ale krytyki opozycji nie zmniejszają, co pokazała sejmowa debata.

Prezes Małgorzata Gersdorf w opinii dla Sejmu napisała, że celem ostatniej noweli jest przedłużenie dialogu z Komisją Europejską poza 3 lipca br., czyli swoista gra na czas.

Tymczasem kierownictwo SN usiłuje jakoś rozstrzygać bieżące sprawy; chodzi zwłaszcza w nową, formalnie już istniejącą, ale niemającą sędziów, Izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, która docelowo ma liczyć 20 sędziów. Na razie I prezes SN wyznaczyła do orzekania w niej przejściowo sędzię Jolantę Strusińską-Żukowska, przewodniczącą III Wydziału Izby Pracy, który przed zmianami zajmował się skargami na przewlekłość. Teraz ma się nimi zajmować właśnie nowa izba. Sędzia Strusińska-Żukowska ma zinwentaryzować sprawy sprzed reformy i te wpływające teraz. Może dostanie wsparcie kolejnych sędziów, by nie doszło do przewlekłości tym razem w SN.

Izby Cywilna, Karna oraz Pracy i Ubezpieczeń Społecznych funkcjonują w miarę normalnie. W miarę, bo SN od dawna odczuwa braki kadrowe, które teraz jeszcze się nasiliły.

Jednocześnie 27 kwietnia ukonstytuowała się nowa KRS, która będzie przedstawiać prezydentowi kandydatów na sędziów SN. Po zmianach ich liczba ma się zwiększyć do 120. A to wymaga czasu i trudno dziś powiedzieć, czy na początku lipca, kiedy przejdą w stan spoczynku sędziowie SN, którzy nie wystąpili o przedłużenie orzekania albo go nie dostaną, już będą nowi sędziowie. Ustawa zakłada awaryjne delegowanie do SN sędziów z sądów niższych szczebli.

Taką poprawkę PiS dodał pod koniec prac nad druga już nowelą obowiązującej od 3 kwietnia br. nowej ustawy o Sądzie Najwyższym.

Kwestia skrócenia z 72 do 65 lat wieku sędziów orzekających w SN, obok skrócenia kadencji I prezes SN, budziła najgorętszy spór w związku z nowymi przepisami o Sądzie Najwyższym.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe