fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Krajowa Rada Sądownictwa krytykuje wysokość podwyżek asystentów

W specjalnej uchwale sędziowie twierdzą, że przeciętny wzrost pensji asystentów o 350 zł to za mało.

Krajowa Rada Sądownictwa właśnie zaopiniowała projekt nowelizujący rozporządzenie zawierające stawki dla asystentów sędziów. Rada pozytywnie przyjmuje zamiar podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego asystentów sędziów w sądach powszechnych. Jednocześnie stwierdza, że proponowana asystentom podwyżka mieszcząca się w przedziale od 3 tys. zł do 4, 2 tys. zł jest zbyt niska i nie koreluje z zakresem i trudnością wykonywanych przez nich zadań.

Rada zauważa, że wynagrodzenia innych pracowników sądów mają wyższe górne granice.

– Pracownicy zatrudnieni na stanowiskach pomocniczych, obsługi technicznej i gospodarczej mogą otrzymywać wynagrodzenie do 4 tys. zł – podkreśla. Podobnego zdania jest Ogólnopolskie Stowarzyszenie Asystentów Sędziów.

„Zaproponowana wysokość minimalnego i maksymalnego wynagrodzenia zasadniczego asystentów sędziów nie rekompensuje wzrostu cen ani wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce w ciągu ostatnich siedmiu lat" – piszą.

W kwietniu 2016 r. minister sprawiedliwości ustalił nowe stawki pensji dla asystentów sędziowskich. Dotychczasowe widełki: od 2675 zł do 3824 zł, zastąpił kwotami 3 tys. zł – 4,2 tys. zł.

Dzięki podwyżce przeciętny wzrost pensji na etacie asystenckim wyniesie 350 zł, przeciętne wynagrodzenie pracowników sądów powszechnych sięgnie 3476 zł.

Zmiany dotyczą blisko 4 tys. asystentów w sądach powszechnych w całym kraju. O wyższe pensje upominali się od kilku lat

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA