fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

KOS: CBA próbowało skopiować dysk z komputera sędzi Katarzyny Zaczek-Czech

Adobe Stock
Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego podjęli próbę skopiowania dysku twardego służbowego komputera sędzi Katarzyny Zaczek-Czech, mimo że według jej wiedzy nie toczy się żadne postępowanie z jej udziałem - informuje Komitet Obrony Sprawiedliwości.

Komitet Obrony Sprawiedliwości wydał w piątek stanowisko w związku z „kolejnymi działaniami prokuratury wymierzonym przeciwko sędziom, niezawisłości sędziowskiej i zasadom demokratycznego państwa prawa". Wyraża w nim głębokie zaniepokojenie i stanowczo sprzeciwia się kolejnym rażącym działaniom prokuratury wymierzonym przeciwko sędziom, niezawisłości sędziowskiej i zasadom demokratycznego państwa prawa.

Jak czytamy w stanowisku, 10 kwietnia 2019 funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego na polecenie Prokuratury Krajowej i na podstawie wydanego przez nią postanowienia o zabezpieczeniu, podjęli próbę skopiowania dysku twardego służbowego komputera sędzi Sądu Rejonowego dla Warszawy Mokotowa Katarzyny Zaczek-Czech, mimo że według jej wiedzy nie toczy się żadne postępowanie z jej udziałem.

KOS podaje, że przeciwko Sędzi Zaczek-Czech toczyło się postępowanie dyscyplinarne zakończone ukaraniem za przekroczenie terminu zatrzymania osoby podejrzanej o popełnienie przestępstwa. W toku tego postępowania prokurator występował o uchylenie immunitetu, jednakże sąd nie wyraził na to zgody. - Postępowanie jest prawomocnie zakończone – zauważa KOS.

- Decyzja prokuratury o zabezpieczeniu danych z komputera sędziego jest w tej sytuacji niedopuszczalna i prowadzi do obejścia przepisów dotyczących zasad odpowiedzialności sędziów w postępowaniach dyscyplinarnych i regulacji dotyczących immunitetu sędziowskiego, który jest gwarancją niezawisłości sędziowskiej – ocenia Komitet.

W stanowisku przypomina, że zgodnie ze Zbiorem zasad postępowania sędziów z Bangalore, sędziowie są zobowiązani do ochrony informacji poufnych w związku z wykonywaną pracą. – Próba skopiowania dysku twardego służbowego komputera sędziego niesie ze sobą ryzyko naruszenia tego zobowiązania i może prowadzić do naruszenia praw osób, których sprawy są przez niego rozpatrywane – wskazuje KOS.

Zdaniem Komitetu Obrony Sprawiedliwości takie działanie organów państwa, w tym prokuratury, której zadaniem jest stanie na straży przestrzegania prawa, zasługuje na dezaprobatę i krytyczną ocenę.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA