fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Sędzia na emeryturze może dorabiać

Fotorzepa, Seweryn Sołtys
Stan spoczynku nie zamyka drogi do Sądu Najwyższego – przesądziła Krajowa Rada Sądownictwa.

Stan spoczynku dla sędziego to emerytura. Wielu z nich chce jednak na niej pracować. Kiedy pojawiają się wątpliwości, czy mogą, głos musi zabrać Krajowa Rada Sądownictwa. Ta właśnie wczoraj podjęła uchwałę, w której stwierdziła, że sędziowie w stanie spoczynku mogą być zatrudniani przez Sąd Najwyższy i rzecznika praw obywatelskich.

Jednocześnie Rada podtrzymuje wszystkie swoje dotychczasowe uchwały wydawane w sprawie dorabiania przez sędziów. Przypomina, że sędzia powinien unikać zachowań, które mogłyby przynieść ujmę godności sędziego lub osłabić zaufanie do jego bezstronności albo podważyć zaufanie do jego niezawisłości.

– Sędzia może podejmować dodatkowe zatrudnienie na stanowisku dydaktycznym, naukowo-dydaktycznym lub naukowym, pod warunkiem jednak, że nie będzie mu to przeszkadzało w pełnieniu obowiązków sędziego – przypomina Rada. A także że sędzia powinien unikać kontaktów osobistych i jakichkolwiek związków ekonomicznych z innymi podmiotami, jeśli pozwalałoby to wątpić w bezstronne wykonywanie przez niego obowiązków bądź podważać prestiż i zaufanie do urzędu sędziowskiego.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA