Projekt Iustitii, który został wniesiony do Sejmu przez posłów opozycji zakłada m.in. przyznanie prawa zgłaszania kandydatów do Rady enumeratywnie wymienionym w projekcie. Chodzi o grupę 2 tys. obywateli, rzecznika praw obywatelskich, Naczelną Radę Adwokacką czy Krajową Radę Radców Prawnych. Na liście uprawnionych znaleźli się też: Krajowa Rada Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym, rady wydziałów prawa i grupy sędziów – od 10 do 50, w zależności od szczebla sądu. Iustitia proponuje też obowiązkowe publiczne wysłuchanie wszystkich kandydatów przed wyborami, transmitowane w internecie. Zmienić ma się też system wyborów przedstawicieli pośrednich na bezpośrednie ogólnopolskie wybory. Obowiązywać w nich będzie zasada: jeden sędzia równa się jeden głos.

Zdaniem sygnatariuszy Porozumienia samorządów zawodowych i stowarzyszeń prawniczych, projekt Iustitii „urzeczywistnia zasady samorządności sędziowskiej poprzez wprowadzenie nowego, w pełni demokratycznego modelu wyłaniania przedstawicieli sędziów do konstytucyjnego organu stojącego na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów".

Jak czytamy, projekt ustawy poprzez kompleksową regulację trybu wyboru członków do Krajowej Rady Sądownictwa zwiększa transparentność dokonywanych wyborów oraz zapewnia udział w nich przedstawicielom społeczeństwa (w tym samorządów zawodowych).

- Proponowane w projekcie rozwiązania pozostają też zgodne ze standardami wyznaczanymi przez Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej, jak i ze standardem europejskim, wedle którego wybór sędziów do rady sądownictwa winien być dokonywany przez sędziów – podkreślają sygnatariusze porozumienia.

Projekt Iustitii jest obecnie na etapie I czytania w Sejmie.