fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Sędzia, która przekleiła ceny w hipermarkecie, usłyszała zarzuty prokuratorskie

Fotorzepa, Jakub Dobrzyński
Zarzut oszustwa usłyszała wczoraj Wiesława B.-M. - sędzia Sądu Okręgowego w Szczecinie, którą w czerwcu ub. r. przyłapano na przeklejeniu cen na kupowanych w hipermarkecie przewodnikach turystycznych.

Prokurator Wydziału Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej  ogłosił kobiecie zarzut z art. 286 par. 1 kodeksu karnego (oszustwo). Miało do niego dojść  23 czerwca 2017 roku na terenie jednego z hipermarketów pod Szczecinem. Na trzy przewodniki turystyczne po 14,99 zł sztuka sędzia nakleiła metkę z cenę 4,99 zł zdjętą z innych produktów. Wprowadziła przez to w błąd pracownika sklepu obsługującego kasę.

- Przechodząc za linię kas i płacąc za zakupione towary niższą cenę, sędzia działała na szkodę pokrzywdzonego hipermarketu doprowadzając sklep do  niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie 30 zł - uznała prokuratura.

Po ogłoszeniu zarzutów sędzia została przesłuchana w charakterze podejrzanej. Był przy tym obecny jej obrońca.

Wniosek o zezwolenie na pociągnięcie sędzi do odpowiedzialności karnej prokurator złożył niespełna miesiąc po zdarzeniu w hipermarkecie. Było to konieczne, gdyż zgodnie z art. 80 ustawy z 27 lipca 2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych sędzia nie może być pociągnięty do odpowiedzialności karnej bez zezwolenia właściwego sądu dyscyplinarnego. Jednocześnie art. 13 kodeksu postępowania karnego nakłada na prokuratora obowiązek uzyskania takiego zezwolenia.

W sierpniu sąd dyscyplinarny przy Sądzie Apelacyjnym w Łodzi uwzględnił wniosek prokuratora, a Sąd Najwyższy utrzymał jego decyzję w mocy.

Jak podawały media, B.-M. to sędzia z 25-letnim stażem. Pracuje w Sądzie Okręgowym w Szczecinie. W takim sądzie wynagrodzenie sędziego to ok. 9-11 tys. zł.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA