Decyzje kadrowe ministra Ziobry dzielą sędziów

Zbigniew Ziobro
Fotorzepa, Jerzy Dudek
Nowa prezes Sądu Okręgowego w Krakowie trafiła na urząd prosto z delegacji w Ministerstwie Sprawiedliwości. Wśród sędziów zawrzało.

Od wtorku 9 stycznia sędzia Dagmara Pawełczyk-Woicka pełni funkcję prezesa Sądu Okręgowego w Krakowie. Objęła ją po odwołanej kilka tygodni temu sędzi Beacie Morawiec. Ta pozwała za to do sądu ministra Ziobrę.

Sędzia Pawełczyk-Woicka będzie wcielać w życie zmiany, nad którymi m.in. sama pracowała, będąc delegowaną do resortu sprawiedliwości. Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia (którego zresztą nowa prezes jest członkiem) uważa, że doszło do konfliktu interesów.

– To niewłaściwa sytuacja. Trzeba zlikwidować delegacje sędziów do Ministerstwa Sprawiedliwości. A ono powinno prowadzić przejrzystą, transparentną politykę kadrową. Konkursy na prezesów sądów powinny być jawne – uważa sędzia Bartłomiej Przymusiński, rzecznik prasowy Stowarzyszenia.

Sama sędzia konfliktu nie widzi. Podobnie jak Łukasz Piebiak, wiceminister sprawiedliwości odpowiedzialny za funkcjonowanie sądownictwa.

– Obejmując funkcję prezesa, sędzia zrezygnowała...

Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL