fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

To przez Sejm odwołano rozprawę w Trybunale Konstytucyjnym ws. Krajowej Rady Sądownictwa

Fotorzepa / Jerzy Dudek
Sprawa zgodności z konstytucją siedmiu przepisów ustawy o KRS zostanie rozpatrzona prawdopodobnie dopiero po 20 stycznia.

3 stycznia, tj. w czwartek, Trybunał Konstytucyjny miał rozwiać wątpliwości, jaki budzi podstawa+ działania Krajowej Rady Sądownictwa. Tymczasem 2 stycznia na stronie internetowej TK poinformowano, że planowany termin rozprawy został odwołany. Powód? Sprawdziliśmy w TK.

– To tajemnica pokoju narad i decyzja nie ma uzasadnienia – usłyszeliśmy w TK. Wiadomo, że podjęli ją sędziowie, którzy mieli zajmować się sprawą.

Jakie informacje otrzymała KRS?

Sędzia Leszek Mazur tłumaczy, że powód jest formalny. Do Trybunału nie dotarło stanowisko Sejmu. Biuro Analiz Sejmowych dokument przygotowało. Po przyjęciu przez Komisję Sprawiedliwości czeka jeszcze na podpis marszałka Sejmu. Przewodniczący Mazur obliczył, że biorąc pod uwagę konieczną korespondencję, rozprawa ma szansę się odbyć po 20 stycznia.

W teczce z dokumentami sprawy brakuje również stanowiska Prokuratury Krajowej. Wśród dokumentów widnieje tylko wniosek KRS. Miejsca na stanowiska uczestników (PK i Sejmu) są puste.

Co napisała we wniosku KRS?

– Budzącym największe wątpliwości natury konstytucyjnej, a przez to kluczowym zagadnieniem podnoszonym w wypowiedziach kontestujących obecnie obowiązujące rozwiązania ustawy o KRS, jest sposób ukształtowania przez ustawodawcę sposobu powoływania sędziów-członków Krajowej Rady Sądownictwa, dlatego Rada zdecydowała się na zainicjowanie kontroli przepisów regulujących te właśnie zagadnienia.

Jak podkreśliła Rada, problem sprowadza się do oceny, czy w świetle konstytucji dopuszczalne jest powoływanie sędziów wchodzących w skład KRS przez inny podmiot niż samo środowisko sędziowskie.

Rada zwróciła się też do TK o stwierdzenie niezgodności z konstytucją przepisów umożliwiających kandydatom na sędziów odwoływanie się od uchwał KRS z wnioskami o powołanie sędziów.

Instytucja odwołania od uchwał KRS do Sądu Najwyższego w sprawach dotyczących przedstawiania Prezydentowi RP wniosków o powołanie sędziów (...) jest rozwiązaniem dysfunkcjonalnym, przez co utrudnia realizację konstytucyjnych uprawnień organów władzy publicznej – uważa KRS.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA