fbTrack

Ścieżki kariery

Młodzi, zdolni chcą na Harvard

Laureaci i kapituła VII edycji konkursu „Droga na Harvard”.
materiały prasowe
Czworo młodych Polaków – laureatów konkursu „Droga na Harvard" wkrótce będzie miało okazję poznać bostoński kampus tej uczelni.

23-letni Jan Witowski z pomocą drukarki 3D prowadzi medyczne projekty badawcze we współpracy ze znanymi uczelniami. 22-letnia Karolina Wojtas, wiceprezes ds. strategii w fundacji Kraków Miastem Startupów, rozwija ekosystem dla innowacyjnych młodych firm. 15-letni Konrad Wojtowicz odnosi sukcesy zarówno w olimpiadach przedmiotowych, jak również na scenie teatralnej i kabaretowej, a 21-letni Igor Kaczmarczyk od kilku lat bada lecznicze właściwości bursztynu.

To oni tworzą czwórkę laureatów tegorocznej głównej nagrody konkursu „Droga na Harvard", który już po raz siódmy zorganizował Harvard Club of Poland pod patronatem medialnym „Rzeczpospolitej".

Podczas finałowej gali zorganizowanej w warszawskich Arkadach Kubickiego zwycięska czwórka odebrała symboliczne bilety lotnicze do Bostonu. Główną nagrodą w konkursie jest bowiem tygodniowy wyjazd na bostoński kampus Harvard University.

Tegoroczna edycja konkursu, który ma promować wśród młodych Polaków ideę studiów na renomowanych uczelniach zagranicznych (a w szczególności na Harvardzie) potwierdziła, że zainteresowanie takimi studiami jest spore. Swoje zgłoszenia (prezentacje na YouTubie i eseje na wybrany temat) nadesłało ponad tysiąc młodych ludzi. 30 autorów najlepszych prac przeszło do finału, czyli do bezpośrednich rozmów z kapitułą konkursu – członkami Harvard Club of Poland, który zrzesza polskich absolwentów tej uczelni. To oni wybrali grupę 13 w tym roku laureatów Drogi na Harvard 2017.

Jarosław Góra, dyrektor konkursu i wiceprezes Harvard Club of Poland, przyznaje, że o ile wybór 13 laureatów nie przysporzył problemów, o tyle wybór czwórki najlepszych z tej grupy był sporym wyzwaniem. Każdy z 13 młodych ludzi (ich średnia wieku to nieco ponad 21 lat) nie tylko może się pochwalić sukcesami w nauce, ale także osiągnięciami w realizacji swoich rozlicznych często pasji. – Podczas rozmów kwalifikacyjnych wielu z nas zadawało sobie pytanie, co my robiliśmy w ich wieku, skoro ci młodzi ludzie już tak wiele osiągnęli – dodaje Jarosław Góra.

Podobne wrażenie mieli też goście finałowej gali konkursu, podczas której zaprezentowano dokonania wszystkich 13 laureatów. Gdy ze sceny wyliczano wygrane olimpiady i konkursy, zdobyte stypendia, zrealizowane ambitne projekty i jeszcze bardziej ambitne plany, z widowni co rusz odzywały się oklaski.

Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL