fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ścieżki kariery

Studenci garną się do pracy i to nie za duże pieniądze

Shutterstock
Ponad ośmiu na dziesięciu polskich studentów już pracowało - najczęściej na stażu albo praktyce. Zarabiali przeciętnie po 2 tys. zł netto miesięcznie.

W planach na przyszłość też nie mają wygórowanych oczekiwań finansowych. W perspektywie roku- dwóch najczęściej chcą zarabiać 3-4 tys. zł netto, a za 10 lat mediana wskazywanych zarobków to 8- 10 tys. zł „na rękę” - jak wynika z badania „Student w pracy”. W marcu tego roku na próbie 901 studentów przeprowadziła je firma SW Research na zlecenie Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu. Chociaż wśród uczestników sondażu przeważali studenci studiów dziennych (75 proc.), to większość badanych (82 proc.) zdobyła już w trakcie nauki jakieś doświadczenia zawodowe - najczęściej na stażach czy praktykach.

Zapał i trzeźwa ocena

Małgorzata Durska, dyrektor generalna Polskiej Rady Biznesu, podkreśla, że wyniki badania, które PRB prowadzi od trzech lat, przeczą powszechnemu nadal stereotypowi, że młodzi Polacy nie bardzo chcą pracować, ale za to chcą dużo zarabiać. - Nasi studenci mają wiele zapału i często trzeźwą ocenę swojej przyszłości zawodowej. Trzeba im tylko dać szansę tworząc możliwości rozwoju kariery. To najlepsza droga dla pracodawców, żeby wykorzystać potencjał młodych i ich wiedzę akademicką – twierdzi Durska. 

Jak jednak wynika z badania, nadal niewiele firm wykorzystuje ten potencjał. Chociaż ponad czterech na dziesięciu studentów jako główny powód podjęcia stażu czy praktyki wskazało chęć zdobycia kompetencji w wybranym zawodzie, to znacznie częściej zdobywali je poza branżą, w której widzą swoją przyszłość. Ponad 80 proc. z nich pracowało bądź stażowało dotychczas w miejscu niezwiązanym ze swoim wykształceniem. Dotyczy to zwłaszcza tych, którzy studiują zaocznie. Z kolei staż czy praktykę w branży związanej z kierunkiem studiów najczęściej mieli za sobą ci na studiach dziennych.

Przez staż na etat

Jak zwracają uwagę autorzy badania, prawie co trzeci badany student był zainteresowany stażem z uwagi na możliwość otrzymania propozycji pracy po jego zakończeniu. - Dla firm borykających się z brakiem specjalistów dobrze przygotowany staż może być znakomitym źródłem pozyskiwania zmotywowanych pracowników - podkreśla PRB. 

Marian Owerko, wiceprezes PRB i szef jej Programu Kariera twierdzi, że świadoma polityka stażowa to nie tylko obowiązek pracodawców, którzy w ten sposób wpływają na poprawę rynku zatrudnienia, ale konieczność - jeśli myślą o pozyskaniu najlepszych ludzi.

Tak właśnie myślą firmy członkowskie PRB, które w ramach prowadzonego od 16 lat Programu Kariera zorganizowały płatne staże już dla kilku tysięcy studentów i absolwentów. Wielu z nich otrzymało potem ofertę pracy, a dziś zajmują wysokie stanowiska menedżerskie w czołowych polskich i zagranicznych firmach. W tym roku 28 członków PRB przygotowało ok. 80 miejsc na wakacyjnych stażach. Chętni mogą się zgłaszać do końca kwietnia.

- Myślę, że to jest nasz, przedsiębiorców, wkład w zasypywanie dziury między uniwersytecką teorią i praktyką zawodową. Oczywiście z korzyścią dla nas pracodawców i tych młodych ludzi, którzy dopiero wchodzą na rynek pracy – zaznacza Marian Owerko.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA