fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Samorządy

Balcerowicz: postępujący demontaż samorządu terytorialnego

Fotorzepa, Robert Gardziński
Fundacja FOR przygotowała raport pokazujący groźne tendencje ograniczania kompetencji władza lokalnych

- Ustrój demokratyczny jest przeciwieństwem komunizmu – przypomniał prof. Leszek Balcerowicz, przewodniczący Rady Fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju podczas piątkowej konferencji. I wyliczał, że konstytucyjną demokrację charakteryzuje podział władzy z niezależnym wymiarem sądownictwa, dominującą własność prywatna, wolne media oraz zdecentralizowana władza administracyjna.

- Każdy zauważy jakie są tendencje ostatnich lat, a które można i trzeba odwrócić – mówił Balcerowicz pokazując przykłady łamania podstawowych norm w każdym z powyższych obszarów. Jak wytykał, możemy obserwować atak na niezależność sądów, nacjonalizację „kłamliwie nazywaną repolonizacją, a „media publiczne brzmią jak szyderstwo". – Widzimy również postępujący demontaż samorządu terytorialnego polegający na odbieraniu mu kompetencji – podkreślał Balcerowicz.

Z przygotowanego przez FOR raportu na te temat wynika, że od 2015 r. uchwalono 11 ustaw „antysamorządowych", a kolejnych sześć jest w trakcie projektowania. Chodzi m.in. o odebranie samorządom wojewódzkim uprawnień do powoływania zarządu i członków rad nadzorczych WFOŚIGW oraz uchwalanie ich statusów, co de facto oznacza pozbawienie wpływu na działalność tych funduszy. Z kolie samorząd gminny został przykładowo pozbawiony samodzielności w określaniu kształtu sieci szkół i przedszkoli (kurator oświaty zyskał tu prawo veta).

- Przykłady demontażu samorządności, obejmujących zarówno zadania własne jak i zadania zlecone samorządom – wyliczał Janusz Paczocha, autor raportu. – i Dotyka każdego szczebla samorządowego – od sejmików i marszałka, poprzez starostów i rady powiatów, po rady gmin oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów – dodał.

Raport podkreśla także, że aż 9 z 11 ustaw „antysamorządowych" to inicjatywy poselskie, które nie wymagają konsultacji publicznych i otwartych debat, co oznacza stanowienie prawa na skróty. - W ten sposób rząd rozpisał plan całkowitego demontażu Polski samorządowej na ciche akty, wykonywane przez poszczególnych posłów – mówił Paczocha. Uderzające, że autorami tych poselskich projektów okazują się najczęściej posłowie, sprawujące funkcję po raz pierwszy, a więc bez doświadczenia.

Podczas ścieżki poselskiej ustawy nie są też konsultowane przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego (KWRiST). Rekordowe jest także tempo rozpatrywania tych ustaw – jedna z nich została przyjęta w 2 dni, a aż 4 w czasie poniżej 30 dni.

Prof. Balcerowicz ostro też krytykował wypowiedzi polityków PiS sugerujące, że pieniądze z budżetu państwa dostawać będą tylko te samorządy, gdzie wygra PIS. Eksperci FOR podkreślali, że nadchodzące wybory samorządowe (21 października) będą najważniejszymi od 1990 r. i będą dla Polaków egzaminem z dojrzałości demokracji.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA