Nauce o przyrodzie znane jest zjawisko imprintingu (ang. imprinting), po polsku „wdrukowanie" (znane także jako „naznaczenie" lub „wpojenie"). Polega ono na tym, że u młodych organizmów w ściśle określonym momencie rozwoju osobniczego występuje tzw. okres krytyczny (może to być zaledwie kilka godzin), w którym dochodzi do utrwalenia się wzorca swojego rodzica, rodzeństwa oraz typowych dla gatunku zachowań. Tak nabyte wzorce praktycznie nie podlegają modyfikacji. Z tego wzięła się bajka o brzydkim kaczątku, chociaż mistrz Andersen nie mógł jeszcze przeczytać o imprintingu w Wikipedii.
Mechanizm wierności wcześnie nabytym zasadom i przekonaniom jest zapewne powodem, dla którego wiele poglądów może się utrzymywać przez dziesiątki lat, a nawet dłużej – wbrew oczywistym i coraz bardziej niepokojącym sygnałom, że „coś jest z nimi nie tak". Nietrudno więc będzie znaleźć odpowiednie przykłady, także w świecie prawa i środowiskach prawniczych. Tym bardziej że nauk...
Dostęp do najważniejszych treści z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.