fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Młotek sądowy i inne szkodliwe nawyki. Imprinting? - o atrybucie władzy na sali sądowej

Adobe Stock
Niestety młotek sądowy pozostał w świadomości doktryny, a nawet ustawodawstwa, które pielęgnują pojmowanie procesów cywilnych jako awantury, a nie debaty na argumenty.

Nauce o przyrodzie znane jest zjawisko imprintingu (ang. imprinting), po polsku „wdrukowanie" (znane także jako „naznaczenie" lub „wpojenie"). Polega ono na tym, że u młodych organizmów w ściśle określonym momencie rozwoju osobniczego występuje tzw. okres krytyczny (może to być zaledwie kilka godzin), w którym dochodzi do utrwalenia się wzorca swojego rodzica, rodzeństwa oraz typowych dla gatunku zachowań. Tak nabyte wzorce praktycznie nie podlegają modyfikacji. Z tego wzięła się bajka o brzydkim kaczątku, chociaż mistrz Andersen nie mógł jeszcze przeczytać o imprintingu w Wikipedii.

Mechanizm wierności wcześnie nabytym zasadom i przekonaniom jest zapewne powodem, dla którego wiele poglądów może się utrzymywać przez dziesiątki lat, a nawet dłużej – wbrew oczywistym i coraz bardziej niepokojącym sygnałom, że „coś jest z nimi nie tak". Nietrudno więc będzie znaleźć odpowiednie przykłady, także w świecie prawa i środowiskach prawniczych. Tym bardziej że nauk...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA