Od wielu lat i bez względu na charakter kolejnych rządów lansowana jest teza o odpowiedzialności środowiska sędziowskiego za stan wymiaru sprawiedliwości. Gdyby więc sędziowie mieli mieć negatywny wpływ na sądy, należałoby go ograniczyć. W tej sprawie sędziowie są podobnego zdania, wskazują jednak, że należy to czynić poprzez ograniczanie im zakresu wykonywanych obowiązków.
Sędziowie oczywiście nie zgadzają się z tezą o ich szkodliwym wpływie na sądy, ale uznają za niewłaściwe osobiste wykonywanie szeregu czynności technicznych i organizacyjnych. Mamy więc oś sporu: z jednej strony zarzuca się sędziom, że źle pracują, a z drugiej sędziowie uważają, że to sądy są źle zorganizowane. Sprawa nie jest więc błaha i każda ze stron używa poważnych argumentów, zaś obywatele wciąż oczekują na poprawę. Ponieważ w ostatnim czasie weszło w życie wiele zmian legislacyjnych, warto prześledzić wybrane, pozwalające rozwiązywać problemy sądów, a przy okazji zmieniające również p...
Dostęp do najważniejszych treści z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.