Opinia sądowa stanowiąca dowód w sprawie powinna się opierać na wyznaczonych standardach pracy laboratoryjnej, w tym zobiektywizowanych metodach, zwalidowanych technikach badawczych z wykorzystaniem odpowiedniego, skalibrowanego i poddawanego systematycznej kontroli sprzętu badawczego. W wielu dziedzinach wiedzy oprócz sprzętu, jakim posługują się biegli, równie ważna, a czasem nawet ważniejsza, jest wiedza i doświadczenie eksperta, który opinię wydaje. Biegli, wydając opinię w sprawie, biorą na siebie odpowiedzialność za wyniki ekspertyzy, którą przygotowali. Wydając opinię, która de facto staje się zwykle dowodem w procesie, muszą się legitymować najwyższymi, okresowo i systematycznie sprawdzanymi kwalifikacjami. Założenia te jednak, jak pokazuje praktyka, często nie mają pokrycia w rzeczywistości, czego przykładem są ciągłe pomyłki i nietrafione wnioski w opiniach.
A problem nabrzmiewaFunkcjonujące w obecnym kształcie zasady ustanawiania...
Dostęp do najważniejszych treści z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.