Naruszenie tajności głosowania może być podstawą protestu wyborczego

Zamieszanie wokół ostatnich wyborów, zwłaszcza tych do Izby Wyższej naszego parlamentu, oraz moje osobiste obserwacje poczynione w trakcie głosowania kazały mi się pochylić nad obywatelskim prawem do tajnego głosowania i skutkami jego naruszenia w sferze wartościowanej przez przepisy prawa karnego.

Publikacja: 17.11.2019 00:01

Naruszenie tajności głosowania może być podstawą protestu wyborczego

Foto: shutterstock

Otóż przebywając w lokalu obwodowej komisji wyborczej, zobaczyłem, jak jeden z wyborców, nie mogąc doczekać się na zakryte miejsce do głosowania, używając swojego środka pisarskiego oddał głos, położywszy wcześniej kartę do głosowania na rogu nieosłoniętego stołu, co z łatwością umożliwiło stojącemu obok wyborcy poznanie preferencji wyborczych stawiającego „krzyżyki". Historia miała ciąg dalszy już poza budynkiem, przybrawszy postać ostrej wymiany zdań między tymi uczestnikami święta demokracji. Wnioskuję z tego, że byli zwolennikami różnych opcji politycznych.

Pozostało 92% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara