fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Tylewicz: Mam nadzieję, że sędziowie dyscyplinarni utrzymają niezależność i niezawisłość

Fotorzepa, Jakub Dobrzyński
Mam nadzieję, że sędziowie dyscyplinarni utrzymają swoją niezależność i niezawisłość – mówi Jacek Tylewicz, poznański sędzia w stanie spoczynku.

Sytuacja, jaka miała miejsce kilka dni temu w poznańskim sądzie, oburzyła wielu sędziów. Uzbrojona policja przerywa rozprawę i chce wylegitymować sędziego. To się nie mieści w głowie... Pan też tak uważa?

Zdecydowanie tak. Ale to skutek. Rzecznik poznańskiej policji stwierdził, że był to błąd policjantów. Miał rację. Każdy błąd ma jednak swoją genezę. Przyczyn głupiego, używam tego określenia w pełni świadomie, zachowania policjantów jest wiele. Brak dobrego szkolenia – ze służby odeszło wielu doświadczonych policjantów. Jest coraz mniej kompetentnych funkcjonariuszy, którzy mogliby szkolić młodych. Poza tym obserwuję pewne przyzwolenie przełożonych na działania bezprawne czy choćby nękające. Bo jak nazwać wejście policjantów do teatru i próbę legitymowania widzów? Legitymowanie stało się metodą na dręczenie obywateli. Pozornie nie sposób odmówić policjantom prawa do legitymowania. Ale przepisy regulują precyzyjnie, w jakich to może się odbywać okolicznościach i z jakie...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA