Norma prawna zawarta w tym przepisie była i jest przedmiotem licznych orzeczeń i postępowań sądowych.
Istotą rękojmi jest wyłączenie zasady, że nikt nie może przenieść więcej praw, niż posiada (nemo plus iuris in alium transferre potest, quam ipse habet), i uznanie za skuteczne nabycia prawa nieistniejącego albo istniejącego, ale nieprzysługującego rozporządzającemu. Rękojmia może działać w kierunku pozytywnym, co oznacza skuteczne nabycie prawa własności nieruchomości lub ograniczonego prawa rzeczowego, które objęto czynnością prawną zawartą z osobą nieuprawnioną do dokonania takiego rozporządzenia. Może też działać w kierunku negatywnym, a ten drugi aspekt rękojmi dotyczy nabycia nieruchomości (prawa) w stanie wolnym od obciążeń lub ograniczeń, które nie zostały ujawnione w księdze; takie obciążenia i ograniczenia wygasają (wyrok SN z 6 marca 2019 r., sygn. akt I CSK 809/17, zob. także wyrok SN z 24 marca 2017 r., sygn. akt I CSK 351/16, orzecznictwo SN dostępne na www.sn.pl p...
Dostęp do najważniejszych treści z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.