Upadłość konsumencka to – w największym skrócie – przewidziana przez prawo upadłościowe procedura postępowania sądowego pozwalająca na sądowe umorzenie zobowiązań osoby fizycznej. Aby jednak doszło do oddłużenia konsumenta, w toku postępowania upadłościowego cały jego majątek musi zostać zlikwidowany, aby choć w części zaspokoić słuszne roszczenia wierzycieli. Likwidacja dotyczy również najbardziej newralgicznego składnika majątku każdego dłużnika, czyli jego nieruchomości.
Ta właśnie okoliczność – obawa przed utratą własnego domu – powstrzymuje wielu od wszczęcia tej procedury.
W ostatniej chwiliPrawo upadłościowe przewiduje jednak w art. 49122 szczególne rozwiązanie pozwalające uniknąć ostatecznego celu postępowania upadłościowego (p.u.), tj. likwidacji całego majątku dłużnika i przeprowadzić ostateczne negocjacje z wierzycielami. Jest ostatnią chwilą na restrukturyzację zobowiązań, w toku tego postępowania. Funkcjonowało już na gr...
Wybierz najkorzystniejszą ofertę i zyskaj dostęp do najważniejszych tekstów rp.pl z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.