fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gdy domniemany przestępca żąda śledztwa

Zarząd spółki
Zarząd spółki
AdobeStock
Reprezentacja pokrzywdzonej spółki w postępowaniu przygotowawczym przy rozważaniu prawnokarnej odpowiedzialności członków zarządu spółki.

Nadużycie uprawnień lub niedopełnienie obowiązków to jeden z klasycznych przykładów kodeksowo regulowanych działań na szkodę spółki. Regulowany w art. 296 kodeksu karnego czyn zabroniony pojęciowo odnosi się do osób zarządzających spółką, obejmując rzecz jasna członków zarządu spółki.

To oczywiste, że rozwój przedsiębiorczości tworzy środowisko do popełniania tego rodzaju przestępstw. Odchodząc od szczegółowej rozprawy o art. 296 k.k., wskazać wypada, że przykładami takiego rodzaju przestępstw są: wyprowadzanie majątku ze spółki, zaniżanie jej wartości, zawieranie kontraktów dla spółki niekorzystnych, na warunkach odbiegających od realiów rynkowych, lub po prostu tworzenie pozornych relacji umownych.

Pokrzywdzony wiele może

Pokrzywdzona takimi działaniami jest spółka. Zgodnie z definicją z art. 49 § 1 kodeksu postępowania karnego pokrzywdzonym jest osoba fizyczna lub prawna, której dobro prawne zostało bezpośrednio naruszone lub zag...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA