Atmosfera wokół polskiego sądownictwa coraz bardziej się zagęszcza. Przed nami decydująca faza sporu o byt i dalsze funkcjonowanie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Tym razem chyba ostatecznie o jej losie przesądzi Trybunał w Luksemburgu. Co więcej, w Luksemburgu ważą się losy nie tylko Izby w sensie jej strukturalnego bytu, ale wszystkich sędziów wybieranych przez nową Krajową Radę Sądownictwa w zmienionej procedurze. Innymi słowy, przyszłości polskiego sądownictwa. Tymczasem w kraju jesteśmy świadkami zaostrzania działań dyscyplinujących, co niewątpliwie dolewa oliwy do ognia i zaostrza kontekst ustrojowych zmian w polskim wymiarze sprawiedliwości.
Czytaj także: Mariusz Muszyński: Polscy sędziowie mogą kontrolować prawo europejskie
Siłą rzeczy nasuwają się skojarzenia tureckie. Przypomnijmy więc historię represji wobec sędziów tureckich.
Zaczęło się od szykan i represjiWładze tureckie rozpoczęły szykanowanie sędziów na długo przed ...
Wybierz najkorzystniejszą ofertę i zyskaj dostęp do najważniejszych tekstów rp.pl z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.