Wydanie wyroku przez sędziów powołanych przez prezydenta RP na stanowisko sędziego SN w następstwie wniosku Krajowej Rady Sądownictwa, ukształtowanej w trybie określonym przepisami ustawy z 8 grudnia 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2018 r., poz. 3 ze zm.), nie jest podstawą skargi kasacyjnej – uznał Sąd Najwyższy w postanowieniu z 13 lipca 2020 r., odmawiając przyjęcia skargi do rozpoznania.
Strona wniosła skargę kasacyjną na orzeczenie sądu drugiej instancji, wskazując, że zachodzi konieczność zbadania, czy osoby powołane przez prezydenta RP na urząd sędziego SN są uprawnione do orzekania w Sądzie Najwyższym, a nadto że zachodzi nieważność postępowania (art. 379 pkt 4 kodeksu postępowania cywilnego), z uwagi na wydanie w niniejszej sprawie orzeczenia przez SN w składzie osób niebędących sędziami.
Czytaj także: SN broni sędziów z nadania nowej KRS
Odmawiając przyjęcia skargi kasacyj...
Wybierz najkorzystniejszą ofertę i zyskaj dostęp do najważniejszych tekstów rp.pl z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.