Obowiązki osoby wnoszącej sprawę do sądu

Kto wnosi sprawę, powinien wyłożyć, o co mu chodzi i dlaczego.

Aktualizacja: 23.08.2020 12:30 Publikacja: 22.08.2020 00:01

Obowiązki osoby wnoszącej sprawę do sądu

Foto: AdobeStock

Wiktymologia to gałąź kryminologii, która bada zachowania ofiary jako czynnika prowokującego sprawcę do popełnienia przestępstwa. W procesach odszkodowawczych bada się przyczynienie poszkodowanego do powstania szkody. Zarzucając sądom przewlekłość, również powinno się brać pod uwagę, czy i na ile przyczynili się do niej sami zainteresowani.

Zachowania powoda, pozwanego lub innych uczestników postępowania mogą mieć decydujący wpływ na przebieg sprawy. Przede wszystkim dotyczy to spraw spornych, czyli cywilnych, w szczególności gospodarczych. Zasada jest prosta: ilość czynności i problemów przypadających na sąd odpowiednio wydłuża każde postępowanie. Wydawałoby się więc, że jeśli rola „spowalniaczy" może przypadać stronom, to tylko tym przegrywającym sprawę, ponieważ da się to rozumieć jako wynik ich naturalnego interesu. W praktyce okazuje się, że to strona wnosząca sprawę może utrudniać postępowanie i opóźniać wydanie korzystnego dla siebie rozstrzygnięcia. Dlaczego tak się dzieje – wbrew logice i własnym interesom?

Pozostało 92% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego