fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Fundamentalne pytania o wolne sądy - wywiad z sędzią Piotrem Gąciarkiem

Fotorzepa, Michał Walczak
Tylko przed niezależnym od polityków sądem z niezawisłym sędzią obywatel ma szansę na uczciwy proces – mówi Piotr Gąciarek, sędzia SO w Warszawie.

Brał pan ostatnio udział w rozprawie przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu. Co pan kwestionował?

W lipcu 2018 r. wraz z grupą kilku innych sędziów i prawników, zwanych kamikadze, stanęliśmy do konkursów na nowe miejsca w SN po to, by poddać kontroli przed NSA legalność i uczciwość procedury przed KRS i sposób prowadzenia samych konkursów. Odwołując się od uchwały KRS o przedstawieniu innego kandydata prezydentowi na urząd sędziego SN, kwestionowałem zarówno sam status KRS wyłonionej w sposób sprzeczny z Konstytucją RP, jak i wprowadzony właśnie do postępowań w sprawie konkursów na stanowiska sędziowskie w SN szczególny tryb odwoławczy.

Pytania prawne, które NSA zadał w połączonych sprawach kilku osób (w tym w mojej) Trybunałowi w Luksemburgu, dotyczyły samej kwestii sądowej kontroli uchwał KRS, a w zasadzie braku możliwości poddania uchwał KRS o przedstawieniu prezydentowi kandydatów na stanowiska sędziów SN skutecznej i...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA