Ryszard Sadlik: Delegacje sędziów – potrzeby i wątpliwości

Przewlekłość postępowania może prowadzić do bezprzedmiotowości ochrony praw jednostki.

Aktualizacja: 13.06.2021 07:33 Publikacja: 13.06.2021 00:01

Ryszard Sadlik: Delegacje sędziów – potrzeby i wątpliwości

Foto: Fotorzepa / Marian Zubrzycki

W ostatnim czasie można zauważyć wzmożone zainteresowanie tematem delegacji sędziów do sądów wyższej instancji. Zastosowanie i zakres tej instytucji budzi wiele wątpliwości i sporów. Dlatego też warto zwrócić uwagę na kilka związanych z tym zagadnień, tym bardziej że są one też przedmiotem rozważań sądów polskich i europejskich.

Wzrost zainteresowania delegacjami sędziów powoduje, że w mediach wyrażane są różnego rodzaju emocjonalne i skrajne opinie. Niektórzy nawet uznają tę instytucję za patologiczną. Tak określił ją W. Tumidalski w swoim tekście z 26 maja 2021 roku w dodatku „Sądy i Prokuratura" pt. „Czym zastąpić patologię". Moim zdaniem nie sposób zgodzić się z tą oceną. Przypomnieć należy, że podstawę prawną delegacji stanowi przepis art. 77 § 1 pkt 1 usp, według którego minister sprawiedliwości może delegować sędziego, za jego zgodą, do pełnienia obowiązków sędziego lub czynności administracyjnych w innym sądzie równorzędnym lub niższym, a w szczególnie uzasadnionych wypadkach także w sądzie wyższym, mając na względzie racjonalne wykorzystanie kadr sądownictwa powszechnego oraz potrzeby wynikające z obciążenia zadaniami poszczególnych sądów. Delegowanie to może nastąpić na czas określony, nie dłuższy niż dwa lata, albo na czas nieokreślony. Warto też pamiętać, że przepis ten podlegał kontroli konstytucyjnej i w wyroku TK z 15 stycznia 2009 r. (K 45/07) został uznany za zgodny z Konstytucją RP.

Pozostało 85% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona