fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego wprowadzi obligatoryjne mediacje na etapie przedsądowym w sprawach gospodarczych i pracowniczych

shutterstock
Powszechność mediacji, sprawne działanie wymiaru sprawiedliwości, stosunki społeczne sprzyjające rozwojowi – to system naczyń połączonych.

Zapowiadana przez Ministerstwo Sprawiedliwości nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego może wydać się rewolucyjna lub nawet budzić kontrowersje, bo jej osią ma być wprowadzenie obligatoryjnej mediacji na etapie przedsądowym w sprawach gospodarczych i pracowniczych. Bez przystąpienia do mediacji sąd zwróci pozew wskutek niezachowania warunków formalnych pisma (art. 4583a i art. 4771c k.p.c.).

W ścisłej korelacji z przywołanymi zmianami przepisów k.p.c. pozostaje projekt zmian odpowiednich przepisów kodeksu cywilnego i regulacji dotyczących prawa pracy. W zakresie stosunków gospodarczych planuje się dodanie art. 3961, nakładającego obowiązek zamieszczania w umowach zawieranych przez przedsiębiorców klauzul przewidujących, że gdy dojdzie do sporu między nimi dotyczącego zawartej umowy lub pozostającego w związku z nią, przed skierowaniem sprawy na drogę sądową podejmą próbę rozwiązania sporu poprzez mediację.

Czytaj też:

Sprawna mediacja ma p...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA