Nowelizacja ustawy o ustroju sądów powszechnych obowiązująca od 14 lutego 2020 r. wprowadziła nowe zasady działania samorządu sędziowskiego, zmieniając nie tylko ukształtowanie jego organów, ale także sposób ich działania.
Zmiany dotyczące samorządu sędziowskiego nie doprowadziły, wbrew twierdzeniom niektórych, do jego eliminacji czy marginalizacji, lecz ukształtowały nieco inny jego charakter i sposób działania. Nowelizacja spowodowała przede wszystkim odejście od samorządu przedstawicielskiego na rzecz samorządu bezpośredniego obejmujące wszystkich sędziów danego sądu. Obecnie każdy sędzia jest zatem członkiem organu samorządu (zgromadzenia) mającego charakter lokalny. W konsekwencji zrezygnowano z podziału na zebrania i zgromadzenia przedstawicieli sędziów okręgu lub apelacji. Ponadto zmiana ta oznacza, że znikły organy reprezentujące samorząd na poziomie danego okręgu lub apelacji.
Czytaj także: Nowelizacja Prawa o ustroju sądów powsz...
Skorzystaj z unikalnej oferty na dostęp do specjalistycznych treści prawnych i ekonomicznych.
Pakiet rp.pl plus to ekskluzywne treści dla profesjonalistów, skorzystaj z:
- dostępu do najważniejszych tekstów rp.pl z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus;
- Prawnych treści premium, w tym: tygodników Dobra Firma: Podatki i Księgowość, Dobra Administracja, Rzecz o Prawie, Dobra Firma – Rachunkowość, Dobra Firma - Kadry i Płace, Dobra Firma – Biznes („Biznes w czasie Pandemii Covid19”);
- serwisu Legislacja;
- serwisu Wskaźniki i Stawki;
Dostęp do treści rp.pl - PAKIET PLUS nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej i raportów dla prenumeratorów.