fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wspieram porządnych sędziów, bo warto - rozmowa z sędzią Moniką Frąckowiak

Monika Frąckowiak
Monika Frąckowiak
rpo.gov.pl
Priorytetem rzecznika dyscyplinarnego nie są dziś postępowania dyscyplinarne, tylko karne – mówi Monika Frąckowiak, sędzia Sądu Rejonowego w Poznaniu.

Pani sędzio, Sąd Okręgowy w Katowicach postanowił właśnie zapytać Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej o status sędziów sądów powszechnych powołanych przez prezydenta na skutek wyboru przez nową Krajową Radę Sądownictwa. Myśli pani, że tym razem, po latach oczekiwania na ostateczne rozstrzygnięcie, uda się uzyskać jednoznaczną odpowiedź wprost na pytanie zadane przez sąd? Chodzi o odpowiedź zero- jedynkową: ci sędziowie są sędziami, czy też nie?

Pamiętajmy, że Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, udzielając odpowiedzi na pytanie prejudycjalne, nie rozstrzyga sprawy. Końcowy werdykt zawsze należy do sądu krajowego. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej daje wytyczne, czy też dokonuje wykładni poszczególnych przepisów. Wszystko po to, by sąd krajowy wydał orzeczenie zgodne z prawem europejskim. Rozstrzygnięcia dotyczące polskiego wymiaru sprawiedliwości zapadłe do tej pory i tak dają już jasne wskazówki, jak rozumieć niezależność sądów ...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA