Krajowa Rada Sądownictwa jest konstytucyjnym centralnym organem władzy publicznej, stojącym na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów, usytuowanym poza strukturą sądów i trybunałów, niebędącym organem samorządu sędziowskiego, niewykonującym władzy sądowniczej i niesprawującym wymiaru sprawiedliwości. Zakres działania KRS wyznacza Konstytucja RP, określając jej zasadnicze funkcje, do których należy rekomendowanie prezydentowi RP kandydatów ma stanowiska sędziów (art. 179 Konstytucji RP). W skład KRS wchodzą przedstawiciele każdej z władz: ustawodawczej, wykonawczej oraz sądowniczej.
Czytaj także: Szef nowej KRS: chciałem uhonorować Jarosława Kaczyńskiego
Organizacja wymiaru sprawiedliwości nie należy do dziedzin objętych kompetencjami Unii, a art. 19 traktatu o Unii Europejskiej i art. 47 Karty praw podstawowych nie są podstawą uznania kompetencji Unii Europejskiej w zakresie ustroju krajowego wymiaru sprawiedliwości. Materia kons...
Wybierz najkorzystniejszą ofertę i zyskaj dostęp do najważniejszych tekstów rp.pl z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.