Ten przeszedł do historii jako jeden z najbardziej krwawych władców w dziejach ludzkości, a sam proces był bez precedensu, bo przecież skazana została żona króla. Był w istocie zbrodnią sądową. Rzecz znamienna, że odbywał się publicznie, dlatego znamy dokładnie jego przebieg. Od najdawniejszych czasów wymiar sprawiedliwości jest jawny. O ile narada jest na ogół objęta tajemnicą, o tyle sam proces, rozprawa, ogłoszenie wyroku, odbywa się zawsze publicznie. Publicznie podawane orzeczenie ma wielką moc społeczną i od wieków pełni funkcję edukacyjną. Motywy rozstrzygnięcia i obraz sądu, utrwalane zazwyczaj w przekazach medialnych z procesu, mają wielkie znaczenie dla budowy społecznego zaufania oraz tłumaczenia obywatelom wydawanych wyroków. Wyjątki od zasady jawności muszą mieć swoją wyraźną podstawę konstytucyjną.
Jawność postępowania sądowegoJawność postępowania sądowego jest konstytucyjną zasadą wymiaru sprawiedliwości, uznawaną za...
Wybierz najkorzystniejszą ofertę i zyskaj dostęp do najważniejszych tekstów rp.pl z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.