Odkąd sądy wróciły na pierwsze strony gazet i portali, najwięcej uwagi poświęca się kwestiom odpowiedzialności dyscyplinarnej, natomiast proponowana nowelizacja usp zawiera też inne, interesujące rozwiązania dotyczące funkcjonowania organów sądów i samorządu sędziowskiego. Niesłusznie nikną w dyskursie o tej nowelizacji. Dlatego warto zwrócić na nie uwagę, w szczególności na kwestie organizacji wewnętrznej organów sądu i samorządu sędziowskiego.
Kolegia – nowy składZmiany zaproponowane w art. 28 i nast. usp wprowadzają nowy model kolegiów działających w sądach apelacyjnych i okręgowych. Będą one obsadzane przez osoby zarządzające sądami, czyli prezesów sądów. Przypomnijmy, że kolegia nie są organami samorządu sędziowskiego, lecz sądów, co wprost wynika z usp. Stanową przede wszystkim ciała opiniodawcze i doradcze prezesów sądów apelacyjnych i okręgowych, posiadają też kilka ważnych uprawnień decyzyjnych.
Czytaj także: U...
Dostęp do najważniejszych treści z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.