fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sądownictwo

Prof. Strzembosz: Prezydent nie oczyścił sobie rąk

Fotorzepa, Darek Golik
Nowa ustawa o SN wobec tamtej zawetowanej jest lepsza, ale też jest sprzeczna z konstytucją. Wobec tego nie oczyścił sobie prezydent do końca rąk, proponując to, co w sposób oczywisty narusza ustawę zasadniczą - uważa były prezes SN prof. Adam Strzembosz

- Ta polityczna bomba, jaką są ustawy o KRS i SN powinna wciąż tykać, bo obie ustawy są sprzeczne z konstytucją - zaznaczył gość "Popołudniowej rozmowy" w RMF FM.

 

Profesor stwierdził, że poprawki zgłoszone rzez Prawo i Sprawiedliwość do prezydenckich projektów to tylko "różne niepoważne machinacje", które nie zmieniają faktu niezgodności ustaw z ustawą zasadniczą.

Według gościa programu prezydent Andrzej Duda, proponując zmiany do zawetowanych przez siebie ustaw o SN i KRS, nie oczyścił sobie rąk, bo również po jego poprawkach ustawy te są wciąż niezgodne z konstytucją. 

- Wobec tego nie oczyścił sobie prezydent do końca rąk, proponując to, co w sposób oczywisty narusza ustawę zasadniczą - mówił profesor.

Adam Strzembosz nie popiera stanowiska Zofii Romaszewskiej, doradczyni prezydenta, której zdaniem wszystkich sędziów, którzy ze świecami protestowali w obronie niezależności sądów i tym samym ujawnili swoje poglądy polityczne, powinno się usunąć z zawodu. Zdaniem Strzembosza stanowiskiem Romaszewskiej byłby zaskoczony jej zmarły mąż, zasłużony opozycjonista, który "był bardzo ważnym współautorem regulacji dotyczących sądownictwa przy Okrągłym Stole".

 

Źródło: RMF FM
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA