fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

SUKCES Styl

Multimiliarderzy: oto 10 najbogatszych ludzi świata mody

Bernard Arnault/LVMH
W czołówce zestawienia najbogatszych ludzi świata mody znaleźli się wyłącznie mężczyźni. Choć 2020 rok jest dla branży fatalny, najbogatsi nie mają powodów do narzekania

Pandemia nie zaszkodziła najbogatszym ludziom na świecie. Wręcz przeciwnie – majątki wielu z nich w ciągu ostatnich miesięcy znacząco wzrosły. Stało się tak m.in. w przypadku Jeffa Bezosa czy Elona Muska.

Potentaci rynku mody nie mogą pochwalić się tak dobrymi wynikami. Nawet szybkie wzrosty po ponownym otwarciu salonów, najpierw w Chinach, później w kolejnych regionach świata, nie pomogły gigantom z branży fashion uniknąć strat. Można już wprost mówić, że 2020 będzie fatalnym rokiem w biznesie modowym.

To jednak nie znaczy, że modowi miliarderzy mają powody do rozpaczy. Majątek pierwszej piętnastki najbogatszych wycenia się na ponad 400 miliardów dolarów. To zestawienie, w oparciu o dane pochodzące z przygotowanego przez Forbesa rankingu Real Time Billionares, opracował magazyn NSS.

Najbogatsi ludzie świata mody: oto pierwsza dziesiątka

W pierwszej dziesiątce zabrakło miejsca dla choćby jednej kobiety. Dopiero na 12. miejscu znalazła się Sandra Ortega Mera, córka Amancia Ortegi (twórcy między innymi marki Zara) i zmarłej w 2013 roku Rosalii Mery. Aktualnie w czołówce rankingu najbogatszych (i najbardziej wpływowych) mężczyzn świata mody znajdują się:

10. Heinrich Deichmann (9,5 miliarda dolarów) – szef firmy Deichmann, największej europejskiej sieci sklepów z butami

9. Anders Holch Povlsen (10,8 miliarda dolarów) – prezes duńskiego Bestsellera, właściciela marek fast fashion oraz udziałowca kilku firm technologicznych

8. Stefan Persson (17,2 miliarda dolarów) – były prezes i główny udziałowiec w grupie H&M

7. Leonardo del Vecchio (20,7 miliarda dolarów) – twórca grupy Luxottica, największego pod względem przychodów producenta okularów na świecie

6. Gerard i Alain Wertheimerowie (24,6 miliarda dolarów) – właściciele francuskiego domu mody Chanel

5. Tadashi Yanai (31,5 miliarda dolarów) – twórca imperium Fast Retailing, do którego należą m.in. Uniqlo i Helmut Lang

4. Francois Pinault (43,3 miliarda dolarów) – twórca i honorowy prezydent grupy Kering oraz innych firm wchodzących w skład podmiotu o nazwie Groupe Artemis (należy do niego m.in. dom aukcyjny Christie’s)

3. Phil Knight (44,7 miliarda dolarów) – twórca Nike, prezes tej firmy do 2016 roku

2. Amancio Ortega (65,4 miliarda dolarów) –  twórca grupy Inditex, właściciela Zary, Bershki i Oysho

1. Bernard Arnault (118 miliardów dolarów) – właściciel grupy LVMH, do której należą takie marki jak Louis Vuitton, Dior, Fendi, TAG Heuer czy wódka Belvedere.

Źródło: sukces.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA